Naše expozice

... a na co že se u nás vlastně můžete těšit?

V současnosti se naše muzeum rozprostírá ve třech pavilonech. Původní pavilon, tedy pavilon A, se zaměřuje zejména na dopravní prostředky. Naleznete tak zde především automobily, motocykly, unikátní výstavu kol, a na své si zde přijdou i železniční a tramvajoví nadšenci. 

V září 2017 se naše muzeum rozrostlo o další pavilon, čímž jsme se zase o krok přiblížili naplnění naší vize, tedy prezentaci technických oborů a jejich výrobků. V pavilonu B tak prezentujeme například textilní minulost Liberce, a díky spolupráci s významnými průmyslovými firmami působícími na Liberecku zde naleznete také ukázky moderních výrobních technologií různých firem. Třešničkou na dortu je pak expozice týkající se Vojenské odborné školy leteckých mechaniků (VOŠLM), která v Liberci krátce po válce působila.

K příležitosti oslav vzniku 100 let republiky došlo k otevření pavilonu C. Na jeho vzniku se podílel především liberecký Boveraclub, se kterým úzce spolupracujeme. Není tak překvapením, že pavilon je věnován veřejné dopravě a její historii na Liberecku. Na své si tak zde přijdou fandové autobusové a tramvajové dopravy.

Duben 2018 se nesl ve znamení otevření dalšího pavilonu: pavilonu D - Království automobilů. Zde se můžete těšit na luxusní automobily značek jako Rolls-Royce či Cadillac a jejich rozvoj napříč 20. stoletím. Narazíte zde však i na unikáty více než 100 let staré (například automobil Maxwell, či unikátní závodní speciál Ford T Rajo).

Expozice v pavilonu A


Automobily

Uvidíte u nás auta z různých koutů světa a z různých období napříč celým 20. stoletím.


Motocykly

Motocykly předválečné i poválečné výroby, zahraniční i československé ... pamětníci zavzpomínají se slzou v oku!


Železniční doprava

Ačkoliv v tomto směru máme ještě co dohánět, nezapomněli jsme ani fandy železnic. Mimo jiné u nás naleznou také několik lokomotiv! 

Kola

Jedinečná výstava k 200 letům výročí vynálezu jízdního kola (1817-2017).  Přijďte si s námi projít historii jízdních kol!


Modely

Součástí naší výstavy je i obří sbírka několika stovek modelů autíček, motorek a všelijaké další techniky. Sen každého kluka!


Expozice v pavilonu B


Textilní průmysl

Liberec a průmysl dnes

Křídla pro Izrael

Průmyslová historie Liberce začala u textilního průmyslu a od něj pak dále přes automobilový průmysl a strojírenství. Jména jako Liebieg či Linser vám nic neříkají? U nás se dozvíte, jak to vlastně celé bylo.

V návaznosti na průmyslovou minulost vám chceme odprezentovat i průmyslovou současnost Liberce. Ve spolupráci s významnými na Liberecku působícími firmami jsme pro vás připravili unikátní průmyslovou prezentaci. 

Tato výstava vám poodhalí jedinečné příběhy studentů Vojenské odborné školy leteckých mechaniků, jenž v letech 1947-1948 působila v Liberci, a také to, proč byli její absolventi důležití pro vznik státu Izrael.


Expozice v pavilonu C

Tramvajová doprava

Velký prostor je u nás v muzeu věnován tramvajové dopravě na Liberecku a jejímu vývoji napříč desetiletími. Najdete u nás tramvaje české, německé, nebo i švýcarské provenience.

Autobusová doprava

Pavilon C však samozřejmě není věnován jen tramvajové dopravě. Najdete zde i řadu historických autobusů, u kterých pamětníci jistě rádi zavzpomínají.

Historické modely

Napříč celým pavilonem se také nacházejí unkátní modely tramvají a autobusů, jejichž datum výroby sahá někdy až do první čtvrtiny minulého století. 


Expozice v pavilonu D

Lákají vás zvučné značky automobilů jako například Rolls-Royce či Cadillac? Přijďte se podívat na naši expozici týkající se právě luxusních automobilů těchto a dalších nevšedních značek. 

Co u nás najdete už víte, 

tak teď kdy k nám můžete?