Our exposition

... what you can see in here?

V současné době se naše muzeum rozkládá ve třech pavilonech. Původní pavilon, pavilon A , se zaměřuje na dopravní prostředky. Naleznete zde především auta, motocykly, unikátní výstavu kol, spoustu zajímavého zde najdou i milovníci železnice a tramvají. 

Od září 2017 se naše muzeum rozrostlo o další pavilon, čímž je o krok blíže naplnění naší vize, a to prezentace technických oborů a jejich výrobků především dětem. V novém pavilonu B představujeme například textilní minulost Liberce a díky spolupráci s významnými průmyslovými podniky působícími v Libereckém kraji zde najdete i prezentaci moderních výrobních technologií různých firem. Třešničkou na dortu je expozice související s provozem Vyšší odborné školy leteckého mechanika, která v Liberci působila krátce po druhé světové válce.

Otevření pavilonu C bylo otevřeno u příležitosti oslav 100. výročí republiky. Vytvořil jej především liberecký Boveraclub , se kterým úzce spolupracujeme, a tak není divu, že je pavilon věnován městské hromadné dopravě a její historii v Liberci. Právě zde se zde najdou příznivci autobusové a tramvajové dopravy.

Duben 2018 byl ve znamení otevření dalšího pavilonu: pavilonu D - Kingdom of Cars . Užít si zde můžete luxusní vozy jako Rolls-Royce nebo Cadillac a jejich vývoj v průběhu 20. století.

Exposition in the Pavilion A


Cars

You will see cars from different parts of the world and from different periods across the 20th century.


Models

Part of our exhibition is a giant collection of several hundreds of models of cars, motorbikes and all sorts of other vehicles. Every boy's dream!

Motorcycles

Motorcycles of pre-war and post-war production, foreign and Czechoslovak ... Maybe you will find even your old one!


Locomotives

Although we have yet to catch up with this, we have not forgotten even the railroad fans. You can find several locomotives in here!

Bikes

Unique exhibition for the 200 years anniversary of the bicycle's invention (1817-2017). Come with us to go through the history of bicycles!


Exposition in the Pavilion B


Textile industry

Liberec and the industry today

Wings for Israel

The industrial history of Liberec began with the textile industry and from then on through the automotive and engineering industries. Names like Liebieg or Linser do not tell you anything? Here you will learn how it was.

Following the industrial past, we want to also show you the industrial present of Liberec. In cooperation with major industrial companies in Liberec, we have prepared a unique industrial presentation for you.

This exhibition will reveal to you the unique stories of the students of the Aircraft Mechanics College, which worked in Liberec in 1947-1948, and also why its graduates were important for the establishment of the State of Israel.


Exposition in the Pavilion C

Trams

Buses

Historical models

A large space in our museum is dedicated to the Tram transport in the Liberec region and its evolution through the decades.  

However, Pavilion C is not only dedicated to tram transport. You will also find a number of historic buses, which visitors will surely like to remember.

Throughout the pavilion there are also unique models of trams and buses whose production dates back to the first quarter of the last century.


Exposition in the Pavilion D

Are you fascinated by car manufacturer brands such as Rolls-Royce or Cadillac? Come and see our exposition of the luxury cars of these and other brands!

And what about the price and opening hours?