Historie průmyslu v Sasku a v Čechách v zážitcích

Projekt "Historie průmyslu v Sasku a Čechách v zážitcích"

Cílem projektu je udržitelné zvyšování turistické atraktivity kulturního dědictví v technickém oboru, především v oblasti dopravy. Proto bude v Sasku a Čechách na každé straně společně renovován jeden autobus, v Chemnitz budou renovovány budovy k vytvoření výstavních prostor pro zachování exponátů a autobusů a pro zpřístupnění veřejnosti, v Liberci bude pokračováno v budování expozice veřejné dopravy a k vybudování archivního a dílenského zázemí. Spolupráce spočívá jak v odborné výměně, tak v marketingu a výměně exponátů. Tato spolupráce je založena na již dlouhodobě trvající spolupráci mimo tento projekt.

V rámci projektu stojí v popředí společná renovace autobusů, renovace budov, doplnění expozic a budování zázemí. V průběhu projektu se budou společné aktivity orientovat na přípravu návštěv akcí/výstav, prezentace autobusu jako marketingového nástroje k získávání návštěvníků pro technicko-historické atrakce. Po celou dobu projektu budou probíhat akce odborné výměny, společné pracovní nasazení a společné akce v rámci styku s veřejností

V Chemnitz bude restaurován linkový autobus MAN NL 202 (2) na mobilní "Buseum" Jedná se o bývalý městský autobus, který byl nasazen v Chemnitz. Autobus bude zrevidován z technického hlediska a interiér bude kompletně přestavěn na výstavní prostor.

V Liberci proběhne renovovace unikátního historického autobusu Praga RND z roku 1947, který bude následně vystaven v podobě pojízdného exponátu v expozici veřejné dopravy Technického muzea Liberec a současně bude k dispozici ke zvláštním jízdám pro veřejnost.

Projekt "Historie průmyslu v Sasku a Čechách v zážitcích" bude realizován od 15.3. 2021 do 31.12. 2022 pomocí finančních prostředků Evropské unie v rámci programu "Ahoj sousede. Ahoj sousedé. 2014-2020" na podporu přeshraniční spolupráce mezi Svobodným státem Sasko a Českou republikou. Veškeré společné aktivity projektových partnerů, zejména v rámci vytvořených partnerství pro spolupráci, budou pokračovat i po oficiálním ukončení projektu.

Projektoví partneři:

Boveraclub, z.s. Mrštíkova 850/3, Liberec III-Jeřáb 46007 Liberec https://www.boveraclub.com/historie-prumyslu-v-sasku-a-v-cechach-v-zazitcich/

Technické muzeum Liberec, z.s. Masarykova 424/5 46001 Liberec https://www.tmliberec.cz/en/

Regionalverkehr Sächsische Schweiz-Osterzgebirge GmbH Bahnhofstraße 14 a 01796 Pirna

Straßenbahnfreunde Chemnitz e.V. Zwickauer Straße 164 09116 Chemnitz https://www.strassenbahn-chemnitz.de/projekteu.html

Realizace projektu a fotogalerie:

Renovace autobusu

  • 28.7.2021 zveřejnil Boveraclub ve věstníku veřejných zakáze oznámení o zahájení podlimitního zadávacího řízení na Renovaci historického autobusu Praga RND. Veškeré informace jsou k dispozici na tomto odkazu.
  • 1.11.2021 byla ve společnosti ZLINER s.r.o. podepsána smlouva na renovaci našeho historického autobusu Praga RND za 2,94 milionu Kč. S předfinancováním akce nezanedbatelným způsobem pomáhá město Liberec, partnerem projektu je také Technické muzeum Liberec. Kompletní renovace bude hotova do konce roku 2022.

Společné akce

18.7.2021 se konalo společné setkání partnerů z Liberce, Chemnitz a Pirny u příležitosti ukončení provozu tramvají na rozchodu 1000 mm mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Boveraclub v rámci akce "Historické jízdy na trase Liberec - Jablonec n. N." (Odborná výměna ke stavu autobusu) zajistil pro partnery nejen zvláštní jízdy historického autobusu, ale také i kompletní catering. Akce se konala v rámci projektu uspořádal v Liberci dne 18.07.2021 / Historische Fahrbetrieb auf der Strecke Liberec-Jablonec n. N. mit Bus und Bahn (Fachaustausch zum Busstand) im Liberec am 18.07.2021 "Historie průmyslu v Sasku a Čechách v zážitcích" od 10:00 do 21:00 hodin.