Naše expozice

... a na co že se u nás vlastně můžete těšit?

Naše Expozice

V současnosti se naše muzeum rozprostírá ve čtyřech pavilonech. Původní pavilon, tedy pavilon A, se zaměřuje zejména na dopravní prostředky. Naleznete tak zde především automobily, motocykly, unikátní výstavu kol.

V září 2017 se naše muzeum rozrostlo o další pavilon, čímž jsme se zase o krok přiblížili naplnění naší vize, tedy prezentaci technických oborů a jejich výrobků. V pavilonu B tak prezentujeme například textilní minulost Liberce, a díky spolupráci s významnými průmyslovými firmami působícími na Liberecku zde naleznete také ukázky moderních výrobních technologií různých firem. Třešničkou na dortu je pak expozice týkající se Vojenské odborné školy leteckých mechaniků (VOŠLM), která v Liberci krátce po válce působila.

K příležitosti oslav vzniku 100 let republiky došlo k otevření pavilonu C. Na jeho vzniku se podílel především liberecký Boveraclub, se kterým úzce spolupracujeme. Není tak překvapením, že pavilon je věnován veřejné dopravě a její historii na Liberecku. Na své si tak zde přijdou fandové autobusové a tramvajové dopravy.

Duben 2018 se nesl ve znamení otevření dalšího pavilonu: pavilonu D - Království automobilů. Zde se můžete těšit na luxusní automobily značek jako Rolls-Royce či Cadillac a jejich rozvoj napříč 20. stoletím. Narazíte zde však i na unikáty více než 100 let staré (například automobil Maxwell, či unikátní závodní speciál Ford T Rajo).

Expozice v pavilonu A

Automobily

Uvidíte u nás auta z různých koutů světa a z různých období napříč celým 20. stoletím.

Motocykly

Motocykly zahraniční a československé předválečné i poválečné výroby. Pamětníci zavzpomínají se slzou v oku! 

Modely

Součástí naší výstavy je i obří sbírka několika stovek modelů autíček, motorek a všelijaké další techniky. Sen každého kluka!

Kola

Jedinečná výstava k 200 letům výročí vynálezu jízdního kola (1817-2017). Přijďte si s námi projít historii jízdních kol!


Expozice v pavilonu B

Textilní průmysl

Liberec a průmysl dnes

Křídla pro Izrael

Průmyslová historie Liberce začala u textilního průmyslu a od něj pak dále přes automobilový průmysl a strojírenství. Jména jako Liebieg či Linser vám nic neříkají? U nás se dozvíte, jak to vlastně celé bylo.

V návaznosti na průmyslovou minulost vám chceme odprezentovat i průmyslovou současnost Liberce. Ve spolupráci s významnými na Liberecku působícími firmami jsme pro vás připravili unikátní průmyslovou prezentaci.  

Tato výstava vám poodhalí jedinečné příběhy studentů Vojenské odborné školy leteckých mechaniků, jenž v letech 1947-1948 působila v Liberci, a také to, proč byli její absolventi důležití pro vznik státu Izrael.


Expozice v pavilonu C

Tramvajová doprava

Velký prostor je u nás v muzeu věnován tramvajové dopravě na Liberecku a jejímu vývoji napříč desetiletími. Najdete u nás tramvaje české, německé, nebo i švýcarské provenience.

Autobusová doprava

Pavilon C však samozřejmě není věnován jen tramvajové dopravě. Najdete zde i řadu historických autobusů, u kterých pamětníci jistě rádi zavzpomínají.

Historické modely

Napříč celým pavilonem se také nacházejí unikátní modely tramvají a autobusů, jejichž datum výroby sahá někdy až do první čtvrtiny minulého století. 


Expozice v pavilonu D

Lákají vás zvučné značky automobilů jako například Rolls-Royce či Cadillac? Přijďte se podívat na naši expozici týkající se právě luxusních automobilů těchto a dalších nevšedních značek.


Venkovní prostory

Ačkoliv v tomto směru máme ještě co dohánět, nezapomněli jsme ani fandy železnic. Mimo jiné u nás naleznou také několik lokomotiv! 

Na ploše před muzeem vzniklo v roce 2022 dětské hřiště s několika herními prvky, které doplnilo venkovní exponáty, jako jsou staré lokomotivy i vojenská bojová technika. Děti také na odrážedlech a kolech rády využívají naše malé dopravní hřiště.

Co u nás najdete už víte, 

tak teď kdy k nám můžete?