Novinky

Co se u nás děje nového?

Žitavská úzkokolejka ukáže českým fanouškům zákulisí naposled

22.9.2023

Úzkokolejná železnice v Žitavě pořádá každoročně několik dnů otevřených dveří, kdy nechává návštěvníky nahlédnout do svého provozu. Tradicí se stává i to, že jednou ročně pořádá prohlídku v češtině, ta letos proběhne ve sváteční den 28. září.

"V roce 2019 jsme pořádali českou prohlídku poprvé", říká Alfred Simm, marketingový pracovník železniční společnosti. "Zájem nás ale velmi překvapil! Zatímco na německé prohlídky přijdou maximálně dvě desítky nadšenců, na českou prohlídku dorazilo najednou na tři stovky zájemců o zákulisí naší úzkokolejky." Dodává Simm.

Poslední prohlídky v češtině se uskutečnila přesně před rokem. Během asi hodinové prohlídky mají návštěvníci možnost nahlédnout na místa, kam se běžně cestující nepodívají jako je výtopna, dílna a vagonové depo. Veškerý výklad probíhá v českém jazyce. A návštěvníci mají i možnost klást otázky. "Tohle všechno se ale letos uskuteční naposledy," Říká Alfred Simm a dodává: "protože jsme získali certifikaci a můžeme provádět technické prohlídky parních lokomotiv, čeká nás v příštím roce v dílnách tolik práce, že prohlídky depa a dílen prostě nebudou možné, takže letos je to zatím na nějakou dobu naposledy."

Letošní prohlídka se uskuteční ve svátek 28. září od 10 hodin. Sraz je před budovou nádraží úzkokolejky, tedy před hlavním nádražím v Žitavě (Zittau) a vstupné je 5 €. Ideální je, když se zájemci přihlásí na e-mailu zitavskauzkokolejka@centrum.cz Čas je zvolen záměrně tak, aby zájemci mohli po prohlídce pokračovat dle jízdního řádu parním vlakem na Oybín.

Žitavská úzkokolejka je v provozu od roku 1890. Dodnes jezdí na trati dlouhé celkem 16 kilometrů v denním provozu. Dalšími zajímavostmi jsou například možnost užívat si za pěkného počasí jízdy v otevřeném vagónu anebo se osvěžit v jídelním voze, který je na úzkokolejné trati naprostou raritou. Každou první neděli v měsíci od května do září je součástí jedné soupravy i vagón s živou kapelou. V roce 2019 se žitavská úzkokolejka mohla pochlubit návštěvnickým rekordem, kdy se s ní za rok svezlo bezmála čtvrt milionu cestujících. Od loňského roku úzkokolejka zaměstnává i jednoho českého topiče a českého průvodčího. Pro české cestující je výhodné využít kombinované jízdenky Euro-Nisa, kdy potom za svezení úzkokolejkou doplatí jen "parní příplatek" 5,- €.

Dotazy na: +420 731 331 850 Petr Kumpfe nebo petr@kumpfe.com

Fota
- davy návštěvníků v roce 2019 (C) SOEG
- parní lokomotivy žitavské úzkokolejky (C) SOEG

Program akcí na říjen 2023

1.-29.10.23 Legendární stroje – Leonardo da Vinci – unikátní výstava modelů postavených podle Mistrových návrhů

5.10.23 od 15,30 h vernisáž výstavy Zlatý věk analogové techniky spojená s komentovanou prohlídkou expozice historické fototechniky

5.10.23 od 16,15 h komentovaná prohlídka v expozici rádií a audiotechniky

7.10.23 od 14,00 h komentovaná prohlídka v expozici rádií a audiotechniky

7.10.23 od 14,30 h komentovaná prohlídka expozice historické fototechniky

28.10.23 Celodenní jízdy historickou tramvají

28.10.23 Historickými autobusy Boveraclubu na Zubačku

28.10.23 Tajný výlet historickými vozy – ukončení sezóny -Automuzea  

V pátek 22.9.2023 jezdí historický autobus

20. 9. 2023

V pátek 22. září 2023 přijedou přátelé z Technického muzea v Brně s historickým autobusem Škoda 706 RO z roku 1947. Odpoledne se Boveraclub otočí s autobusem v Technickém muzeu Liberec, naplánované jsou dvě okružní jízdy po Liberci se začátkem v 15:00 a 16:00 hodin na nádvoří TML. Jízdenka je pro dospělé za 60 Kč, děti mají poloviční jízdné.
V sobotu pak Boveraclub pojede s tímto krásným autobusem tradiční výlet na Zubačku. Více informací získáte na fb Boveraclubu.

Odhalení památníku Armády ČR

14. 9. 2023

Při slavnostním ceremoniálu byl dnes v 10 hodin odhalen památník Armády ČR jako poděkování této instituci. Aktu se zúčastnili generál p. Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu, hejtman Libereckého kraje p. Půta, primátor Statutárního města Liberec p. Zámečník, velitel 31. pluku chemické a biologické ochrany p. Fokt a mnoho dalších hostů.   Památník je představován dvěma obrněnými vozy a informativní tabulí, která připomíná význam Armády České republiky od historie po současnost. U vznesených projevů jsme si všichni znovu uvědomili, že bez naší armády a především odvahy jejích hrdinů by naše republika nejspíš vůbec nebyla založena.  Památník AČR by zase nevznikl, kdyby nebylo paní Jany Kendikové, která darovala oba vozy, a vojáků 31. pluku, kteří je opravili. Připomněli jsme si rychlý vývoj vojenské techniky a ceremoniál zakončili naší krásnou hymnou.  

O akci informovaly servery Česko objektivem,  Liberecký deník, idnes.

U nás budou hrát na pomoc českému umělci

1. 9. 2023

Za týden - v sobotu 9. 9. 2023 se v areálu muzea sejde hned několik hudebních těles. Budou hrát na počest českého fotografa Jiřího Jiroutka, který je celoživotním dílem spjat s Libercem. V Technickém muzeu bude umístěna i prodejní výstava jeho fotografií, jejíž výtěžek bude použit na pomoc panu Jiroutkovi, jehož zdravotní stav je vážný. V rámci Dnů evropského dědictví můžete přijet krásnou historickou tramvají  (jízdní řád). Přijďte potěšit své smysly zajímavými snímky, skvělou hudbou  a ještě přispět dobré věci.

Delta ukáže ponorku i vzducholoď

30. 8. 2023

Od pondělí 28. srpna 2023 můžete v nákupním centru Delta potkat s maketou vzducholodi Hindenburg, která je poutačem pro návštěvu našeho muzea. A nejen s ní. Miniexpozici doplní ponorka a také figurína, která připomíná příběh českého rodáka Francoise Reichelta známého jako "létající krejčí". Jeho touha létat se mu totiž stala osudnou, když zahynul při svém pokusu vzlétnout skokem z Eiffelovy věže. Tyto tři exponáty, které jsme nově získali od soukromé firmy z Vyškova budou vystaveny v Deltě 3 měsíce, než se přičlení do naší expozice v Masarykově ulici. Reportáž o instalaci zde.

Výstava Leonardovy stroje rozhodně má co nabídnout

 15. 8. 2023

Od 4. 8. 2023 dne nabízí naše muzeum jednu novou expozici navíc. Jak jsme již avizovali, můžete se u nás pohroužit do myšlenek velkého génia více, než se Vám to kdy podařilo. Legendární stroje Leonardo da Vinci je nápaditá, originální a edukativní výstava, která Vás vtáhne do neskutečného světa technických vynálezů.

Zábavu si můžete užít s unikátním fotopointem - put your head - vlož svou hlavu do výstavní galerie Mistrových obrazů. Především ale uvidíte exponáty legendárních strojů vyrobené ze dřeva (s popisky užití). Některé stroje jsou interaktivní, což jistě ocení nejen malí návštěvníci, ale především muži se srdcem kluka. Přijďte se určitě podívat, zklamáni nebudete.

Dnes k rodinnému vstupnému National Geographic

10. 8. 2023

Partnerem výstavy Legendární stroje Leonardo da Vinci je časopis NATIONAL GEOGRAPHIC ČESKO. Dnes je k rodinnému vstupnému tento časopis  v ceně 119,- Kč ZDARMA!  Technické muzeum velmi děkuje za podporu.

Náš velký dík patří i dalším sponzorům výstavy a to jsou servery Kudyznudy.cz, Kdykde.cz a Vyletnik.cz.


https://www.national-geographic.cz/

https://www.kudyznudy.cz/

https://www.kdykde.cz/

https://www.vyletnik.cz/


Siláci v rukavičkách  vyhoupli na podstavec unikát

13.7. 2023

Včera, tedy 13.7.2023, teklo v našem muzeu šampaňské proudem. Našim hostům jsme v muzeu představili nový exponát – vůz RAF 18/22. Je to náš splněný sen, protože se tak do Liberce vrátil důkaz hlubokých kořenů automobilového průmyslu, jež Liberec má. Jsme hrdí, že právě naše muzeum získalo výsadu tento vzácný exemplář ukázat návštěvníkům. Automobil RAF nám na letní měsíce zapůjčilo Národní technické muzeum v Praze. Tyto vozy byly vyráběny na počátku minulého století a jejich výroba skončila již před první světovou válkou. Celosvětově se dochovalo méně než 10 těchto vozů a podle dostupných zdrojů jich celkově bylo vyrobeno patrně max. 3000. Se slavnostním odhalením rafky byla spojena i tisková konference, které se zúčastnila mnohá významná česká média. Proto o našem muzeu a dění v něm referovalo zpravodajství ČT24, iDNES, Český rozhlas, České noviny, Novinky.cz, Naše Jablonecko a další. Co o nás kde napsali si můžete přečíst na následujících odkazech:

ČT24

iDNES

Novinky

České noviny

Český rozhlas

Naše Jablonecko

Deník CZ

V Automuzeu Liberec prohlídky i poradenství

30. 8. 2023

Automuzeum Liberec v areálu bývalých LVT na Masarykově ulici nově pořádá každou neděli cca od 10 do 13 hod prohlídky a vždy první středu v měsíci od 17 do 20 hod poradenskou činnost pro veteránisty i neveteránisty v oblasti nových dopravních zákonů. Doporučujeme konzultaci předem sjednat s panem Zbyňkem Najmanem na telef. čísle: 602 818 535. 

Tešte se na srpen, budeme mít pro vás dokonalou lahůdku! Otevření výstavy Legendární stroje Leonardo da Vinci se blíží a tato expozice bude naprosto jedinečná. Můžete očekávat více než 60 maket strojů zkonstruovaných podle nákresů velkého Mistra, 10 interaktivních strojů v životní velikosti i virtuální prohlídku Leonardových obrazů put your head....

Již tuto sobotu 22. 7. 2023 od 9,00 h začíná u Muzea hraček v Jiřetíně pod Bukovou zábavný den s veteránem pro celou rodinu s názvem VETERÁNEM ZA KRTEČKEM DO JIZERSKÝCH HOR. Jedná se o desátý ročník této hvězdicové jízdy historických vozidel z celé Evropy, která je spojena s návštěvou našeho muzea. Historické vozy účastnící se této akce...

Od 12. 7. 2023 bude v pavilonu A našeho muzea na čestném místě stát nový exponát - veterán RAF 18/22. Tento dědeček automobil je jediný dochovaný model na světě. Z liberecké továrny Reichenberger Automobil-Fabrik Ges. m. b. H. Böhmen se totiž celosvětově dochovalo jen asi 10 vozů (různých modelů). RAF 18/22 je vozem na původním podvozku s novodobou...

Víkend 1. a 2. 7. mohou milovníci starých časů strávit způsobem doopravdy netradičním. Ozubnicová dráha totiž první prázdninové dny na svou trať slavnostně vyjede i s parními lokomotivami. Budete se moci setkat s krásnou T426.0 i s parní lokomotivou Ventilovkou typu 431.032. Boveraclub s DPMLJ za finanční podpory Libereckého kraje ale nezůstávají...

Vážení přátelé veteránských vozů, dovolte nám pozvat Vás na sraz Youngtimer vozidel pořádaný 24. 06. 2023 od 10:00 h v areálu Technického Muzea Liberec. Zúčastnit se mohou vozy r. v. 1900-1998. Finální program se bude řídit dle aktuálního počasí (existuje suchá i mokrá varianta).

Náš vláček opět jezdí a dětem svítí oči! V červnu bude v provozu vždy od úterka do pátku, od července do konce srpna pak kromě pondělka každodenně, tak přijďte mrňousky povozit!

Necelý týden zbývá do Liberecké jízdy veteránů 2023, která se uskuteční v sobotu 17.6.2023 v ulicích Liberce. Jak jsme již avizovali na plakátu, vozy do roku výroby 1950 budou k vidění na náměstí před radnicí mezi 9,00 h a 11,30 h. Dobové oblečení není povinné, ale vítáno. Jste zváni jako účastníci i jako diváci, nenechte si tuto jedinečnou...

V sobotu 3. 6. 23 proběhlo v Drážďanech tzv. Loučení s tramvajemi Tatra. Pro nás to byla nebývalá mela, které se účastnili davy příznivců tramvajové dopravy a šotoušů. Mezi nimi byli i naši kluci z kroužku Mladých tramvajáků, kteří si do programu se svými rodiči přidali i návštěvu Strassenbahn muzea a dvouhodinovou jízdu nejdelší tramvajovou linkou...

Vážení přátelé starých dobrých strojů, zveme Vás po roce znovu na spanilou Libereckou jízdu veteránů, která začne 17. června 2023 opět před radnicí a zavede nás do blízkého okolí. Sraz účastníků je na náměstí mezi 9. a 10. hodinou. Zúčastnit se může kterýkoliv stroj do r. v. 1950, který si troufá na přibližných 20 km po Liberci. Vlastníte-li tedy...

Náš fotokoutek i nadále hostí netradiční výstavu starých fotografií libereckého rodáka Erwina Cettinea. Desítky digitalizovaných zákoutí z minulých časů si můžete podrobně prohlédnout na celkem 10 monitorech a porovnat je se současným vzhledem téhož místa. Tématicky jsme protentokrát vybrali okolí zrušené tramvajové trati č. 2. Upřímně tedy zveme...