Novinky

Co se u nás děje nového?

Soutěž Namaluj tramvaj pro čtvrťáčky

23. 2. 2024

POZOR! Naše muzeum vyhlásilo soutěž pro 4. třídy ZŠ z Libereckého kraje s názvem NAMALUJ TRAMVAJ. Pravidla soutěže byla zaslána jednotlivým školám v kraji. I když je uzávěrka soutěže až 31.5.24, první obrázky se nám tu už scházejí a jsou opravu krásné! Děkujeme a přidejte se i se svojí třídou k malým výtvarníkům. Technika je totiž zcela na kreativitě dětí. Těšíme se na další obrázky! 

Jarní prázdniny v muzeu

5. 2. 2024

V rámci oslav našeho 10. výročí mají o jarních prázdninách tedy od 4.2. do 17. 3. všechny děti do 10 let VSTUP ZDARMA! Od počátku jarních prázdnin také pro děti vyhlašujeme malou soutěž - Uhodni, co vidíš! Její výsledky budou vyhodnocovány okamžitě a úspěšné děti dostanou při odchodu z muzea drobný dáreček.

Motorismus 70. - 80. let

3. 2. 2024

Připomínáme, že každou neděli od 10 hodin se v Automuzeu, tedy pavilonu I Technického muzea koná přednáška spojená s diskusí, vše věnované motorismu 70. a 80. let. Zapálení odborníci s Vámi budou diskutovat na toto téma a zpravidla předvedou i zajímavý model, o kterém s Vámi zasvěceně pohovoří. Automuzeum také připravuje od března výměnné schůzky majitelů auto-moto modelů. Tedy určitě se máte na co těšit!

Severní vítr je krutý


U nás na severu je opravdu chladno a naše nezměrné pavilony není možné vytápět. Prosíme ustrojte se teple! 

Jak na analogovou fotografii - přednáška 

4. 1. 2024

V sobotu 20. 1. 2024 od 15 hodin se v pavilonu A koná přednáška 

                            Jak na analogovou fotografii, 

vedená kurátorem sbírek radio a fototechniky Ing. Jiřím Konvalinkou. Předpokládaná doba trvání je 1,5 hodiny.

Obsah přednášky:

- principy fotochemického procesu a klasických fotoaparátů, srovnání s      

   digitály
- výběr vhodné techniky a citlivého materiálu
- správná expozice
- volba a použití vhodného příslušenství – výměnné objektivy, filtry, 

   expozimetr...

- základní postupy vyvolávání černobílého filmu a zvětšování fotografií

Na tuto akci je zvýhodněné vstupné 70 Kč pro všechny účastníky. Návštěvu můžete spojit s komentovanou prohlídkou expozic analogové radio a fototechniky se začátkem ve 14 hodin. 


5. 1. 2024

23. 12. 2023

17. 12. 2023

Ježíšek čeká v naší prodejně, skutečně nízké ceny překvapí

14. 12. 2023

Vánoce s blíží a my u nás v muzeu máme prodejnu hraček s dopravní tématikou. Ceny jsou více než přívětivé: kovové autobusy od 150 Kč, Trabanty a Ladovky s otevíracími dveřmi od 150 Kč, vlaky od 130 Kč, motorky od 150 Kč, tramvaje a vozy metra od 200 Kč, kamiony od 90 Kč, samolepkové knížky a vystřihovánky od 100 Kč, výběr skládaček Monti System a další zboží. Jestli Ježíšek ještě nevybral, určitě si zazvoňte na naši prodejnu v pavilonu B (směrem k Bazénu Liberec).   

Máme v ní pro Vás otevřeno od 10 hodin do 17 každý den kromě pondělí. Dozajista si vyberete a s prázdnou neodejdete! 

Stromeček jsme rozsvítili a koledy zazpívali

7. 12. 2023

Včerejší rozsvěcení vánočního stromečku se doopravdy povedlo, sešlo se tu ke stovce lidí. Svařené víno a horký džus tekly proudem, protože je naléval štědrý Mikuláš. Perníčky z domácí produkce a nakonec i ty kupované chutnaly všem. A ačkoliv ty domácí pekl osobně náš muzejní anděl, dětem je rozdával čert. Sladkosti darované společností Mocca si odnášel každý malý účastník.  Kdo měl zájem obdržel papírovou skládací tramvaj. 

Děkujeme všem zpěváčkům z MŠ Klubíčko a ze ZŠ Lesní, že nám pomohli vytvořit krásnou adventní atmosféru a také všem pedagožkám, které nám tohle ve svém volném čase umožnily! 

Výrobky Linser se vrátí do Liberce v naší nové výstavě

30. 11. 2023

Ve čtvrtek 7. 12. 2023 v 16 h. otevíráme expozici Linser – továrna motorových vozidel 1902 - 1908, která obsahuje dva z pouhých tří dodnes dochovaných a světově naprosto unikátních motocyklů. Veterány jsou dočasně zapůjčené ze soukromých sbírek. Přijďte obdivovat produkty jednoho z prvních výrobců dopravních prostředků v Rakousku-Uhersku. Výstavu doplňují dvě stařičké hasičské stříkačky Linser.

Program Technického muzea Liberec na prosinec 2023

Den boje za svobodu bude i svátkem techniky 

9. 11. 2023

Svátek 17. listopad 2023 oslavíme v Technickém muzeu tak trochu po svém - jako svátek techniky. Tramvaj T3M slaví 30 let provozu a 10 let od svého zařazení jako historického vozu. Boveraclub tedy bude vozit cestující (jízdní řád na https://www.facebook.com/Boveraclub) na historické lince č. 1. V expozici veřejné dopravy (pavilon C) v našem muzeu se od 15 h koná komentovaná prohlídka pro milovníky tramvají. Lahůdkou pak bude od 17 h vzpomínkové promítání archivních fotografií z celoživotní tvorby Erwina Cettinea, libereckého fotografa, který propadl lásce k tramvajím a Liberci současně.

Pavilon A má pro zájemce připravenu výstavu Zlatý věk analogové techniky věnovanou fotoaparátům, rádio a audio technice. Komentovaná prohlídka se tam bude konat od 13 hodin a historii fotoaparátů i rádií se bude věnovat s nadšením pan Konvalinka.

Království automobilů v pavilonu D přivítá návštěvníky v 11 hod komentovanou prohlídkou. Překrásné vozy především americké provenience budou představeny jednotlivě pravděpodobně právě jejich vlastníkem p. Hadrabou. Je to akce, kterou by si nikdo s láskou k dědečkům automobilům neměl nechat ujít.

Automuzeum v pavilonu I pro Vás chystá od 10 do cca 13 h velmi zajímavou přednášku Motoristická historie 70. a 80. let s ukázkami unikátních modelů aut, po které bude následovat neformální diskuse.

Pokud tedy na pátek 17. listopadu 2023 nemáte doposud jistý plán, nechte se pozvat k nám do Technického muzea. Zklamaní rozhodně nebudete.

Svátek 28.10. s historickými tramvajemi, autobusy i vozy

19. 10. 2023

Kdo z vás se rozhodne strávit svátek 28. 10. 2023 s Technickým muzeem, jistě nebude zklamaný. Celý den bude Libercem jezdit podle jízdního řádu krásná historická tramvaj T2R z roku 1962. Od 15 hodin se také koná v expozici veřejné dopravy díky členům Boveraclubu komentovaná prohlídka věnovaná tramvajím a autobusům. Ti, kdo předloží zpáteční jízdenku z historické tramvaje, budou mít poloviční vstupné. Ti, kdož tramvaje chcete zaměnit za jiný celodenní zážitek, můžete s Boveraclubem z Liberce i Jablonce vyrazit historickým autobusem na Zubačku. Podrobnější informace včetně jízdního řádu najdete zde.

Automuzeum připravilo přátelské ukončení veteránské sezóny -Tajný výlet 2023. Příjezd účastníků před pavilon I našeho muzea se předpokládá mezi 9:00 a 10:00 h. Stáří auta pro tuto akci není nijak přísně hlídáno, můžete přijet i vozy youngtimer. Následovat bude ranní kávička a přejímka vlastnoručně upečených dobrot do soutěže. Ty nejsou povinné, ale vítané.  Vlastní start do tajného cíle bude v 10:00 hodin. Po návratu zpět do Technického muzea chystáme odpolední kávičku či gulášek s následným vyhodnocením dobrot vysoce odbornou komisí. Nejlepší dobrota bude odměněna malým dárečkem. Kdo se nechystáte zúčastnit akce jako aktivní člen, můžete se přijít pokochat pohledem na veteránské vozy.

Připomínáme také, že výstavu Legendární stroje Leonardo da Vinci, která se věnuje modelům Mistrových strojů, bude naše muzeum hostit pouze do konce října. Krátké video z výstavy lez shlédnout na odkazu zde.

Mladí tramvajáci v Praze

25. 10. 2023

V sobotu 21.10. se opět vypravili mladí tramvajáci z našeho stejnojmenného kroužku na první výlet v tomto školním roce. Téměř všechny kluky doprovázel vždy jeden rodič. Ten byl zárukou, že se kluci navrátí do Liberce živi a zdrávi, což se nakonec i stalo. Navštívili jsme vozovnu Střešovice, která je zároveň pražským muzeem MHD, kde byla tč. výstava historických autobusů. 

Ze Střešovic jsme odjeli na Klíčov do autobusových garáží pražského dopravního podniku. Velmi zajímavou prohlídku nám zde umožnil zaměstnanec DPP pan ing. Košek. Tyto autobusové garáže jsou již připraveny na to, aby se staly i garážemi trolejbusovými. A protože po trase budoucí trolejbusové linky jezdí zkušebně jeden trolejbus, hned jsme si ho vyzkoušeli. Z konečné trolejbusové stanice jsme se trošku unavení, ale díky krásným zážitkům nadmíru spokojení, vrátili zpět do Liberce.

Kolaudace a závěr sezóny 2023 pro RC modely v TML

18. 10. 2023

Tuto neděli  22.10.23 od 10 hodin se koná závěr sezóny klubu North climbing session spojený s oficiální kolaudací skvostné dráhy pro RC modely v areálu našeho muzea. Dráhu si postavili mladí muži s obrovským zápalem a rozrostla se do skutečné krásy. Snad neprozrazujeme příliš, když přiznáme, že je v jednání ještě určité RC modelové lákadlo... o tom však zase někdy příště. O dráze i plánech do budoucna napsal Liberecký deník, celý článek je možné navštívit zde. A pokud máte v lásce RC modely, navštivte fb stránku NCS klubu. Hlavně ale v neděli přijďte k nám, bude to nádhera! A kdo jste dosud nenavštívili naše muzeum, račte dále - jistě se zahledíte se zalíbením na desítky modelů autíček i na nablýskané veterány - dávné pány silnic v našem pavilonu Království automobilů.

Přednášky o motoristické historii a poradenství

11. 10. 2023

Automuzeum Liberec v areálu bývalých LVT na Masarykově ulici pořádá každou neděli cca od 10 do 13 hod přednášku motoristická historie 70. a 80. let s ukázkami unikátních modelů aut, po které následuje neformální diskuse a vždy první středu v měsíci od 17 do 20 hod poradenskou činnost pro veteránisty i neveteránisty v oblasti nových dopravních zákonů. Konzultaci doporučujeme předem sjednat s panem Zbyňkem Najmanem na tel. čísle: 602 818 535.  

Malá výstava obrazů a fotografií R. Ptáčka

11. 10. 2023

V sobotu se u nás v areálu konala hezká venkovní akce - malá výstava malíře a fotografa Radka Ptáčka. Sešla se tu milá společnost a došlo i na hudbu. Jsme rádi, že náš areál mohl poskytnout zázemí takovémuto kulturnímu počinu. Technické muzeum se rozhodně nebrání vytvářet možnost low cost prezentace různých umělců, kterým jsou prozatím dveře galerií uzavřené. Máte-li chuť se do něčeho podobného pustit, nebojte se nás oslovit.

Komentovaná prohlídka - Zlatý věk analogové techniky

6.10. 2023

Vernisáž se včera vydařila, zájemci o staré fotoaparáty i způsoby práce si prohlíželi exponáty a dozvídali se nové informace. Podobně to bylo u exponátů audiotechniky. Kdo jste včera nestihli vernisáž výstavy Zlatý věk analogové techniky věnované fotoaparátům, rádio a audio technice, můžete se přijít podívat alespoň na avizovanou komentovanou prohlídku i zítra. Tedy v sobotu 7.10.23 od 14,00 h začínáme v expozici rádií a audiotechniky a od 14,30 h v expozici historické fototechniky. Jestliže se zajímáte o historická rádia, fotoaparáty, ale nejen o ně, přijďte! Prohlídkou Vás odborně provede s nadšením pan Jiří Konvalinka.

Zlatý věk analogové techniky 

30. 9. 2023

Dny 5. a 7. října 2023 budou v našem muzeu patřit především starým fotoaparátům a rádiím. 5.10.23 v 15,30 hodin totiž proběhne vernisáž výstavy Zlatý věk analogové techniky, která bude spojena s krátkými komentovanými prohlídkami. Od 15,45 h si můžete užít komentovanou prohlídku historických fotoaparátů a o 30 minut později začne prohlídka již skutečně veteránské audiotechniky. Prohlédnete si staré radiopřijímače, gramofony i kotoučové magnetofony. Exponáty Vám se zápalem přiblíží jejich vlastník pan Jiří Konvalinka. Pokud nestihnete tento program 5. 10. 23, budete mít možnost ještě v sobotu 7. října a to od 14,00 h rádia a audiotechnika a od 14,30 h fotoaparáty.

Přijďte se tedy podívat, jak se dříve opravovaly radiopřijímače a co bylo snem každého fotoamatéra!

Máte-li v lásce staré tramvaje, bude svátek 28.9.23 Váš

27.9.2023

Čtvrteční svátek 28.9.2023 bude v Liberci dnem milovníků historických tramvají.  Od rána bude možnost užít si jízdu krásnou tramvají T2-62 z roku 1964, která bude jezdit z vozovny přes Fügnerovu ulici až do Lidových sadů k ZOO. Při předložení zpáteční jízdenky bude vstup do Technického muzea Liberec v poloviční výši. Od 15,00 h se pak v expozici veřejné dopravy (tramvaje a autobusy) v našem muzeu bude konat komentovaná prohlídka, jež odpoví na Vaše zvídavé dotazy. Jízdní řád je k dispozici na zde.

Žitavská úzkokolejka ukáže českým fanouškům zákulisí naposled

22.9.2023

Úzkokolejná železnice v Žitavě pořádá každoročně několik dnů otevřených dveří, kdy nechává návštěvníky nahlédnout do svého provozu. Tradicí se stává i to, že jednou ročně pořádá prohlídku v češtině, ta letos proběhne ve sváteční den 28. září.

"V roce 2019 jsme pořádali českou prohlídku poprvé", říká Alfred Simm, marketingový pracovník železniční společnosti. "Zájem nás ale velmi překvapil! Zatímco na německé prohlídky přijdou maximálně dvě desítky nadšenců, na českou prohlídku dorazilo najednou na tři stovky zájemců o zákulisí naší úzkokolejky." Dodává Simm.

Poslední prohlídky v češtině se uskutečnila přesně před rokem. Během asi hodinové prohlídky mají návštěvníci možnost nahlédnout na místa, kam se běžně cestující nepodívají jako je výtopna, dílna a vagonové depo. Veškerý výklad probíhá v českém jazyce. A návštěvníci mají i možnost klást otázky. "Tohle všechno se ale letos uskuteční naposledy," Říká Alfred Simm a dodává: "protože jsme získali certifikaci a můžeme provádět technické prohlídky parních lokomotiv, čeká nás v příštím roce v dílnách tolik práce, že prohlídky depa a dílen prostě nebudou možné, takže letos je to zatím na nějakou dobu naposledy."

Letošní prohlídka se uskuteční ve svátek 28. září od 10 hodin. Sraz je před budovou nádraží úzkokolejky, tedy před hlavním nádražím v Žitavě (Zittau) a vstupné je 5 €. Ideální je, když se zájemci přihlásí na e-mailu zitavskauzkokolejka@centrum.cz Čas je zvolen záměrně tak, aby zájemci mohli po prohlídce pokračovat dle jízdního řádu parním vlakem na Oybín.

Žitavská úzkokolejka je v provozu od roku 1890. Dodnes jezdí na trati dlouhé celkem 16 kilometrů v denním provozu. Dalšími zajímavostmi jsou například možnost užívat si za pěkného počasí jízdy v otevřeném vagónu anebo se osvěžit v jídelním voze, který je na úzkokolejné trati naprostou raritou. Každou první neděli v měsíci od května do září je součástí jedné soupravy i vagón s živou kapelou. V roce 2019 se žitavská úzkokolejka mohla pochlubit návštěvnickým rekordem, kdy se s ní za rok svezlo bezmála čtvrt milionu cestujících. Od loňského roku úzkokolejka zaměstnává i jednoho českého topiče a českého průvodčího. Pro české cestující je výhodné využít kombinované jízdenky Euro-Nisa, kdy potom za svezení úzkokolejkou doplatí jen "parní příplatek" 5,- €.

Dotazy na: +420 731 331 850 Petr Kumpfe nebo petr@kumpfe.com

Fota
- davy návštěvníků v roce 2019 (C) SOEG
- parní lokomotivy žitavské úzkokolejky (C) SOEG

Program akcí na říjen 2023

1.-29.10.23 Legendární stroje – Leonardo da Vinci – unikátní výstava modelů postavených podle Mistrových návrhů

5.10.23 od 15,30 h vernisáž výstavy Zlatý věk analogové techniky spojená s komentovanou prohlídkou expozice historické fototechniky

5.10.23 od 16,15 h komentovaná prohlídka v expozici rádií a audiotechniky

7.10.23 od 14,00 h komentovaná prohlídka v expozici rádií a audiotechniky

7.10.23 od 14,30 h komentovaná prohlídka expozice historické fototechniky

28.10.23 Celodenní jízdy historickou tramvají

28.10.23 od 15,00 h komentovaná prohlídka v pavilonu hromadné dopravy

28.10.23 Historickými autobusy Boveraclubu na Zubačku

28.10.23 Tajný výlet historickými vozy – ukončení sezóny -Automuzea  

V pátek 22.9.2023 jezdí historický autobus

20. 9. 2023

V pátek 22. září 2023 přijedou přátelé z Technického muzea v Brně s historickým autobusem Škoda 706 RO z roku 1947. Odpoledne se Boveraclub otočí s autobusem v Technickém muzeu Liberec, naplánované jsou dvě okružní jízdy po Liberci se začátkem v 15:00 a 16:00 hodin na nádvoří TML. Jízdenka je pro dospělé za 60 Kč, děti mají poloviční jízdné.
V sobotu pak Boveraclub pojede s tímto krásným autobusem tradiční výlet na Zubačku. Více informací získáte na fb Boveraclubu.

Odhalení památníku Armády ČR

14. 9. 2023

Při slavnostním ceremoniálu byl dnes v 10 hodin odhalen památník Armády ČR jako poděkování této instituci. Aktu se zúčastnili generál p. Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu, hejtman Libereckého kraje p. Půta, primátor Statutárního města Liberec p. Zámečník, velitel 31. pluku chemické a biologické ochrany p. Fokt a mnoho dalších hostů.   Památník je představován dvěma obrněnými vozy a informativní tabulí, která připomíná význam Armády České republiky od historie po současnost. U vznesených projevů jsme si všichni znovu uvědomili, že bez naší armády a především odvahy jejích hrdinů by naše republika nejspíš vůbec nebyla založena.  Památník AČR by zase nevznikl, kdyby nebylo paní Jany Kendikové, která darovala oba vozy, a vojáků 31. pluku, kteří je opravili. Připomněli jsme si rychlý vývoj vojenské techniky a ceremoniál zakončili naší krásnou hymnou.  

O akci informovaly servery Česko objektivem,  Liberecký deník, idnes.

U nás budou hrát na pomoc českému umělci

1. 9. 2023

Za týden - v sobotu 9. 9. 2023 se v areálu muzea sejde hned několik hudebních těles. Budou hrát na počest českého fotografa Jiřího Jiroutka, který je celoživotním dílem spjat s Libercem. V Technickém muzeu bude umístěna i prodejní výstava jeho fotografií, jejíž výtěžek bude použit na pomoc panu Jiroutkovi, jehož zdravotní stav je vážný. V rámci Dnů evropského dědictví můžete přijet krásnou historickou tramvají  (jízdní řád). Přijďte potěšit své smysly zajímavými snímky, skvělou hudbou  a ještě přispět dobré věci.

Delta ukáže ponorku i vzducholoď

30. 8. 2023

Od pondělí 28. srpna 2023 můžete v nákupním centru Delta potkat s maketou vzducholodi Hindenburg, která je poutačem pro návštěvu našeho muzea. A nejen s ní. Miniexpozici doplní ponorka a také figurína, která připomíná příběh českého rodáka Francoise Reichelta známého jako "létající krejčí". Jeho touha létat se mu totiž stala osudnou, když zahynul při svém pokusu vzlétnout skokem z Eiffelovy věže. Tyto tři exponáty, které jsme nově získali od soukromé firmy z Vyškova budou vystaveny v Deltě 3 měsíce, než se přičlení do naší expozice v Masarykově ulici. Reportáž o instalaci zde.

Výstava Leonardovy stroje rozhodně má co nabídnout

 15. 8. 2023

Od 4. 8. 2023 dne nabízí naše muzeum jednu novou expozici navíc. Jak jsme již avizovali, můžete se u nás pohroužit do myšlenek velkého génia více, než se Vám to kdy podařilo. Legendární stroje Leonardo da Vinci je nápaditá, originální a edukativní výstava, která Vás vtáhne do neskutečného světa technických vynálezů.

Zábavu si můžete užít s unikátním fotopointem - put your head - vlož svou hlavu do výstavní galerie Mistrových obrazů. Především ale uvidíte exponáty legendárních strojů vyrobené ze dřeva (s popisky užití). Některé stroje jsou interaktivní, což jistě ocení nejen malí návštěvníci, ale především muži se srdcem kluka. Přijďte se určitě podívat, zklamáni nebudete.

Dnes k rodinnému vstupnému National Geographic

10. 8. 2023

Partnerem výstavy Legendární stroje Leonardo da Vinci je časopis NATIONAL GEOGRAPHIC ČESKO. Dnes je k rodinnému vstupnému tento časopis  v ceně 119,- Kč ZDARMA!  Technické muzeum velmi děkuje za podporu.

Náš velký dík patří i dalším sponzorům výstavy a to jsou servery Kudyznudy.cz, Kdykde.cz a Vyletnik.cz.


https://www.national-geographic.cz/

https://www.kudyznudy.cz/

https://www.kdykde.cz/

https://www.vyletnik.cz/


Siláci v rukavičkách  vyhoupli na podstavec unikát

13.7. 2023

Včera, tedy 13.7.2023, teklo v našem muzeu šampaňské proudem. Našim hostům jsme v muzeu představili nový exponát – vůz RAF 18/22. Je to náš splněný sen, protože se tak do Liberce vrátil důkaz hlubokých kořenů automobilového průmyslu, jež Liberec má. Jsme hrdí, že právě naše muzeum získalo výsadu tento vzácný exemplář ukázat návštěvníkům. Automobil RAF nám na letní měsíce zapůjčilo Národní technické muzeum v Praze. Tyto vozy byly vyráběny na počátku minulého století a jejich výroba skončila již před první světovou válkou. Celosvětově se dochovalo méně než 10 těchto vozů a podle dostupných zdrojů jich celkově bylo vyrobeno patrně max. 3000. Se slavnostním odhalením rafky byla spojena i tisková konference, které se zúčastnila mnohá významná česká média. Proto o našem muzeu a dění v něm referovalo zpravodajství ČT24, iDNES, Český rozhlas, České noviny, Novinky.cz, Naše Jablonecko a další. Co o nás kde napsali si můžete přečíst na následujících odkazech:

ČT24

iDNES

Novinky

České noviny

Český rozhlas

Naše Jablonecko

Deník CZ

Tešte se na srpen, budeme mít pro vás dokonalou lahůdku! Otevření výstavy Legendární stroje Leonardo da Vinci se blíží a tato expozice bude naprosto jedinečná. Můžete očekávat více než 60 maket strojů zkonstruovaných podle nákresů velkého Mistra, 10 interaktivních strojů v životní velikosti i virtuální prohlídku Leonardových obrazů put your head....

Již tuto sobotu 22. 7. 2023 od 9,00 h začíná u Muzea hraček v Jiřetíně pod Bukovou zábavný den s veteránem pro celou rodinu s názvem VETERÁNEM ZA KRTEČKEM DO JIZERSKÝCH HOR. Jedná se o desátý ročník této hvězdicové jízdy historických vozidel z celé Evropy, která je spojena s návštěvou našeho muzea. Historické vozy účastnící se této akce...

Od 12. 7. 2023 bude v pavilonu A našeho muzea na čestném místě stát nový exponát - veterán RAF 18/22. Tento dědeček automobil je jediný dochovaný model na světě. Z liberecké továrny Reichenberger Automobil-Fabrik Ges. m. b. H. Böhmen se totiž celosvětově dochovalo jen asi 10 vozů (různých modelů). RAF 18/22 je vozem na původním podvozku s novodobou...

Víkend 1. a 2. 7. mohou milovníci starých časů strávit způsobem doopravdy netradičním. Ozubnicová dráha totiž první prázdninové dny na svou trať slavnostně vyjede i s parními lokomotivami. Budete se moci setkat s krásnou T426.0 i s parní lokomotivou Ventilovkou typu 431.032. Boveraclub s DPMLJ za finanční podpory Libereckého kraje ale nezůstávají...

Vážení přátelé veteránských vozů, dovolte nám pozvat Vás na sraz Youngtimer vozidel pořádaný 24. 06. 2023 od 10:00 h v areálu Technického Muzea Liberec. Zúčastnit se mohou vozy r. v. 1900-1998. Finální program se bude řídit dle aktuálního počasí (existuje suchá i mokrá varianta).

Náš vláček opět jezdí a dětem svítí oči! V červnu bude v provozu vždy od úterka do pátku, od července do konce srpna pak kromě pondělka každodenně, tak přijďte mrňousky povozit!

Necelý týden zbývá do Liberecké jízdy veteránů 2023, která se uskuteční v sobotu 17.6.2023 v ulicích Liberce. Jak jsme již avizovali na plakátu, vozy do roku výroby 1950 budou k vidění na náměstí před radnicí mezi 9,00 h a 11,30 h. Dobové oblečení není povinné, ale vítáno. Jste zváni jako účastníci i jako diváci, nenechte si tuto jedinečnou...

V sobotu 3. 6. 23 proběhlo v Drážďanech tzv. Loučení s tramvajemi Tatra. Pro nás to byla nebývalá mela, které se účastnili davy příznivců tramvajové dopravy a šotoušů. Mezi nimi byli i naši kluci z kroužku Mladých tramvajáků, kteří si do programu se svými rodiči přidali i návštěvu Strassenbahn muzea a dvouhodinovou jízdu nejdelší tramvajovou linkou...

Vážení přátelé starých dobrých strojů, zveme Vás po roce znovu na spanilou Libereckou jízdu veteránů, která začne 17. června 2023 opět před radnicí a zavede nás do blízkého okolí. Sraz účastníků je na náměstí mezi 9. a 10. hodinou. Zúčastnit se může kterýkoliv stroj do r. v. 1950, který si troufá na přibližných 20 km po Liberci. Vlastníte-li tedy...

Náš fotokoutek i nadále hostí netradiční výstavu starých fotografií libereckého rodáka Erwina Cettinea. Desítky digitalizovaných zákoutí z minulých časů si můžete podrobně prohlédnout na celkem 10 monitorech a porovnat je se současným vzhledem téhož místa. Tématicky jsme protentokrát vybrali okolí zrušené tramvajové trati č. 2. Upřímně tedy zveme...