Novinky

Co se u nás děje nového?

       POMOZTE ZACHOVAT TECHNICKÉ MUZEUM!

Územní studie je zveřejněna na https://www.liberec.cz/vystaviste/

Elektronickou petici je možné podepsat ZDE. 

Vytisknout si podpisový arch a petici můžete ZDE. 

Tištěné a originál podepsané podpisové archy prosíme zašlete na naši adresu Technické muzeum Liberec, Masarykova 424/5, 460 01,  Liberec 1

Představení Cesta za světlem v našem muzeu pokračuje

22.5.2024

Ve dnech 31. května až 2. června 2024 areál našeho muzea znovu hostí krásné a pro mnohé svojí autenticitou velmi emotivní představení Divadla  F. X. Šaldy Cesta za světlem. 

Představení se koná:

ve čtvrtek 30. 5. 2024 od 19 hodin,

v pátek 31. 5. 2024 od 19 hodin,

v sobotu 1. 6. 2024 od 19 hodin,

v neděli 2. 6. 2024 už od 16 hodin. 

Představení CESTA je autorským projektem, na kterém se kromě operního souboru DFXŠ podílí také Dětské operní studio, spojené dětské sbory Severáček, Plamínek Severáčku, Lesněnky, Karolka, orchestr ZUŠ Jabloňová a Baletní škola při DFXŠ. Hlavním pilířem inscenace CESTA je dětská opera Hanse Krásy Brundibár, která měla v roce 1943 premiéru v terezínském ghettu. 

Vstupenky jsou k zakoupení opět v pokladně DFXŠ.

Muzejní noc pod Ještědem 2024

9.5.2024

V pátek 17. 5. 2024  od 18:00 do 23:00 h. se koná tradiční Muzejní noc pod Ještědem. 

U nás se můžete těšit na komentované prohlídky a Boveraclub přispěje tradičními jízdami historickou tramvají.

PROGRAM v Technickém muzeu Liberec:

20:00 h. a 21:00 h. Komentované prohlídky expozic RADIO a FOTO

20:30 h. a 21:30 h. Komentované prohlídky expozice JÍZDNÍ KOLA

18:00-23:00 - podle zvláštního jízdního řádu Jízdy historickou tramvají - Boveraclub

Vstupné je dobrovolné.

Muzejní noc pod Ještědem je součástí Festivalu muzejních nocí a volně navazuje na oslavy Mezinárodního dne muzeí, který je slaven po celém světě vždy 18. května.

Naše muzeum se na této akci podílí spolu s dalšími organizacemi, jako je Oblastní galerie Liberec, Severočeské muzeum, Automuzeum Liberec, Rodný dům Ferdinanda Porscheho Vratislavice nad Nisou,  Nisa Factory Jablonec nad Nisou, Dům manželů Scheybalových, Městská galerie MY Jablonec nad Nisou, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Akce se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Libereckého kraje, statutárního města Jablonec nad Nisou a Nadace Preciosa. Mezi jednotlivými kulturními institucemi budou jezdit historické autobusy.


8. 5. 2024

Anifilm 2024!

1. 5. 2024

Za týden začíná Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2024, který se bude konat i v pavilonu I našeho muzea. V době od 7. do 12. května 2024 tedy v našem areálu kromě studentských a krátkých filmů můžete shlédnout snímky jako Titina, psí polárnice, Český obzor, Robot a pes, Hrdinské časy a další. Těšíme se spolu s Vámi! Celý program a další informace naleznete zde.

Lanovka na Ještěd je v TML

1. 5. 2024

Včera v 16 hodin proběhlo slavnostní otevření nové expozice Lanovka na Ještěd, které se zúčastnily více než dvě desítky návštěvníků. Mezi nimi byli mnozí významní, např. náměstkyně hejtmana paní Vinklátová, která ve svém projevu vyjádřila náklonnost našemu muzeu a jeho současnou i budoucí podporu na krajské úrovni, za kterou jsme jí vděčni. Krátký projev vyjadřující posílení spolupráce pronesl i pan ředitel Křížek se Severočeského muzea, jež nám obě kabiny zapůjčilo. Překrásnou vsuvkou bylo kvarteto příčných fléten, které oficiální část vernisáže uvedlo i zakončilo. Malou anekdotou je, že flétnistkám sloužila za převlékárnu právě kabina poslední ještědské lanovky. Vlídné a přátelské rozhovory (někde s posteskem, mnohde se ale kuly plány na skvělou spolupráci) následně probíhaly ještě více než hodinu a poslední hosté odešli až po šesté večerní. První a zatím poslední kabina lanovky tedy zůstávají ve stálé expozici našeho muzea, a proto nevadí, když jste včerejší slavnostní otevření nestihli. Přijďte klidně později, výstavu o lanovkách si budete moci prohlédnout i teď.

Hledáme kolegu!

25. 4. 2024

Technické muzeum Liberec hledá kolegu s alespoň základními řemeslnými dovednostmi. Nezáleží na vzdělání, ale na šikovných rukách a chuti do práce. Nabídka platí pouze pro invalidní důchodce. Bližší informace poskytne ing. Eva Daňková, tel. 777 892 512.

Přihlášky s životopisem zasílejte na adresu: eva.dankova@tmliberec.cz

Vernisáž nové výstavy Lanovka na Ještěd

24. 4. 2024

V úterý 30. 4.2024 otevíráme ve spolupráci se Severočeským muzeem Liberec a Českými drahami novou expozici Lanovka na Ještěd. Kromě zajímavých informací a fotografií ohledně lanovky ještědské i lanovek jako takových si můžete prohlédnout i několik pozoruhodných artefaktů. Dále uvidíte vedle sebe první a poslední kabinu liberecké lanovky. Vernisáž této výstavy proběhne v 16 hodin. Všechny Vás srdečně zveme! 

Vzpomínka na Teslu Liberec v našem muezu!

18. 4. 2024

Ve čtvrtek 25. dubna 2024 se od 14,00 do-16,30 hodin koná akce Vzpomínka na Teslu Liberec. Zveme bývalé zaměstnance a pamětníky, aby s námi přišli zavzpomínat na slávu tohoto libereckého podniku, který v našem městě vyvíjel svoji činnost mezi lety 1958 a 1992. Nepohrdneme ani těmi, kdo přijdou vyjádřit svůj obdiv ke krásným elektro výrobkům z Tesly. Těšíme se na Vás!

Slosování proběhlo, zkontrolujte e-mail a mobil!

11. 4. 2024

známe vítěze našeho jarního slosování o ceny, výherce jsme již oslovili pomocí sms či mailů. Jsou to návštěvníci z Tanvaldu, z Poděbrad, z Hradce Králové, z Nového Města pod Smrkem i z Prahy. Vybrané výhry jim zašleme poštou. Děkujeme všem zúčastněným návštěvníkům a věříme, že nám i nadále ponechají svoji přízeň! 

Blíží se Velikonoce, pomůžeme uplést pomlázku!

27. 3. 2024

Upleťte si svoji pomlázku! Automuzeum Liberec Vás srdečně zve na kolektivní pletení pomlázek, které se bude konat v neděli 31. 3. 2024 od 13.00 hod v areálu Technického muzea, pavilon I. Proutky si přineste prosíme vlastní! 

Hledáme lektory!

20. 3. 2024

Hledáme další placené lektory, kteří by chtěli v rámci našich volnočasových kroužků předávat své zejména řemeslné znalosti dětem ve věku 9 – 12 let. Zaměření kroužku bude dáno především Vašimi znalostmi a Vaším zaměřením. Jakákoliv nově získaná řemeslná dovednost bude pro děti přínosem. Pro bližší informace volejte prosím 724 038 428 (p. Němeček) nebo 605 213 339 (p. Perner).

Burza modelů s dopravní tématikou

17.3. 2024

V neděli 31. 3. 2024 v 10 hodin se otevřou dveře pavilonu I (Automuzeum) všem nadšencům, kteří by si přáli vyměnit své modely s dopravní tématikou. Máte-li autíčka, motorky, autobusy, vláčky, letadélka, traktory, či jiné modely, můžete přijít na tuto akci nabídnout i poptat. Toto setkání sběratelů se bude konat pravidelně vždy poslední neděli v měsíci. Věříme, že se ¨tyto schůzky stanou milou tradicí všech obdivovatelů modelů. Pokud tedy jsou dopravní modely Vaším koníčkem, či Vám jen zbyly na půdě, přijďte a přineste je s sebou, jistě uděláte někomu radost.

Vernisáž expozice Tesla Liberec

17.3. 2024

Ve čtvrtek 21. 3. v 16 hodin pro Vás v pavilonu A našeho muzea otevíráme zcela novou expozici s názvem Tesla Liberec 1958 - 1992. Výstava se bude věnovat historii a současnosti liberecké pobočky podniku Tesla. Mezi exponáty jsou diktafony, přenosné magnetofony, elektroakupunktura, řídící systémy, dozimetry i požární signalizace. Kdo máte zálibu ve staré elektronice, jistě si mezi vystavenými předměty najdete svého favorita, možná i několik. Přijďte nahlédnout do starých časů!

Opět jsme připravili přednášku na téma foto audio!

14.3. 2024

Připomínáme sobotní dvojakci!!! 

16. 3. 24 se od 14 h.  v pavilonu A koná komentovaná prohlídka Audio & foto, po které od  15 h. následuje přednáška spojená s instruktáží pod názvem Jak na analogovou fotografii. Lektorem je vlastník mnoha exponátů a velký nadšenec pan Ing. Jiří Konvalinka. Kdo máte analogovou techniku rádi, nenechte si akci ujít!

Soutěž Namaluj tramvaj pro čtvrťáčky

23. 2. 2024

POZOR! Naše muzeum vyhlásilo soutěž pro 4. třídy ZŠ z Libereckého kraje s názvem NAMALUJ TRAMVAJ. Pravidla soutěže byla zaslána jednotlivým školám v kraji. I když je uzávěrka soutěže až 31. 5. 2024, první obrázky se nám tu už scházejí a jsou opravu krásné! Děkujeme a přidejte se i se svojí třídou k malým výtvarníkům. Technika je totiž zcela na kreativitě dětí. Těšíme se na další obrázky! 

Automuzeum Liberec v areálu bývalých LVT na Masarykově ulici pořádá v pavilonu I každou neděli cca od 10 do 13 hod přednášku motoristická historie 70. a 80. let s ukázkami unikátních modelů aut, po které následuje neformální diskuse a vždy první středu v měsíci od 17 do 20 hod poradenskou činnost pro veteránisty i neveteránisty v oblasti nových...

V sobotu se u nás v areálu konala hezká venkovní akce - malá výstava malíře a fotografa Radka Ptáčka. Sešla se tu milá společnost a došlo i na hudbu. Jsme rádi, že náš areál mohl poskytnout zázemí takovémuto kulturnímu počinu. Technické muzeum se rozhodně nebrání vytvářet možnost low cost prezentace různých umělců, kterým jsou prozatím dveře...

Vernisáž se včera vydařila, zájemci o staré fotoaparáty i způsoby práce s nimi si prohlíželi exponáty a dozvídali se nové informace. Podobně to bylo u exponátů audiotechniky. Kdo jste včera nestihli vernisáž výstavy Zlatý věk analogové techniky věnované fotoaparátům, rádio a audio technice, můžete se přijít podívat alespoň na avizovanou...

Dny 5. a 7. října 2023 budou v našem muzeu patřit především starým fotoaparátům a rádiím. 5.10.23 v 15,30 hodin totiž proběhne vernisáž výstavy Zlatý věk analogové techniky, která bude spojena s krátkými komentovanými prohlídkami. Od 15,45 h si můžete užít komentovanou prohlídku historických fotoaparátů a o 30 minut později začne prohlídka již...

Čtvrteční svátek 28.9.2023 bude v Liberci dnem milovníků historických tramvají. Od rána bude možnost užít si jízdu krásnou tramvají T2-62 z roku 1964, která bude jezdit z vozovny přes Fügnerovu ulici až do Lidových sadů k ZOO. Při předložení zpáteční jízdenky bude vstup do Technického muzea Liberec v poloviční výši. Od 15,00 h se pak v...

V pátek 22. září 2023 přijedou přátelé z Technického muzea v Brně s historickým autobusem Škoda 706 RO z roku 1947. Odpoledne se Boveraclub otočí s autobusem v Technickém muzeu Liberec, naplánované jsou dvě okružní jízdy po Liberci se začátkem v 15:00 a 16:00 hodin na nádvoří TML. Jízdenka je pro dospělé za 60 Kč, děti mají poloviční jízdné.

Při slavnostním ceremoniálu byl dnes v 10 hodin odhalen památník Armády ČR jako poděkování této instituci. Aktu se zúčastnili generál p. Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu, hejtman Libereckého kraje p. Půta, primátor Statutárního města Liberec p. Zámečník, velitel 31. pluku chemické a biologické ochrany p. Fokt a mnoho dalších hostů....

Za týden - v sobotu 9. 9. 2023 se v areálu muzea sejde hned několik hudebních těles. Budou hrát na počest českého fotografa Jiřího Jiroutka, který je celoživotním dílem spjat s Libercem. V Technickém muzeu bude umístěna i prodejní výstava jeho fotografií, jejíž výtěžek bude použit na pomoc panu Jiroutkovi, jehož zdravotní stav je vážný. V rámci Dnů...

Od pondělí 28. srpna 2023 můžete v nákupním centru Delta potkat s maketou vzducholodi Hindenburg, která je poutačem pro návštěvu našeho muzea. A nejen s ní. Miniexpozici doplní ponorka a také figurína, která připomíná příběh českého rodáka Francoise Reichelta známého jako "létající krejčí". Jeho touha létat se mu totiž stala osudnou, když zahynul...