Novinky

Co se u nás děje nového?

Od šlapacího autíčka k formuli

10.7.2024

Letošním prázdninovým magnetem pro děti bude v pavilonu I výstava Od šlapacího autíčka k formuli, která malým i velkým milovníkům čtyř kol představí unikátní kolekci sběratele pana Očenáška, mapující poslední století těchto tradičních dětských vozítek. 


Kam až může dojít láska k automobilům, zasetá již v raném věku, dokumentují tři vystavené monoposty studentské formule, zapůjčené na výstavu týmy FS TUL Racing z liberecké univerzity, TU Brno Racing z brněnské VUT a eForce Prague Formula z ČVUT v Praze. Ostré vozy reprezentují obě mezinárodní soutěžní kategorie – se spalovacími i elektrickými motory. Formule z ČVUT je navíc první autonomní formulí v Česku – jezdí tedy bez řidiče, což návštěvník výstavy bude mít možnost sledovat  na videoprojekci.  Vernisáž výstavy se koná v úterý 16. 7. 2024 od 16 hodin a jste srdečně zváni, ale pokud ji nestihnete, hračky i formule si budete moci prohlédnout až do konce prázdnin. Určitě si tuhle výstavu nenechte ujít!

Jste šikovný středoškolák s organizačními schopnostmi?

30.6.2024

Hledáme technika - důchodce nebo invalidního důchodce s praxí, s min. středoškolským vzděláním, na plný nebo částečný úvazek pro řízení skupiny řemeslníků, na budování a údržbu výstavních expozic.
Vyžadujeme dobré organizační schopnosti, spolehlivost a zodpovědnost. Samostatná, tvůrčí práce, příležitost k seberealizaci, výborný pracovní kolektiv.
Přihlášky s životopisem: Ing. Daňková, pavilon A, tel. 777 892 512, email: eva.dankova@tmliberec.cz

Program na červenec

27.6.2024

V červenci se u nás nudit nebudete, kromě zde zmíněných aktivit připomínáme, že dětská trasa pro předškoláčky Hledáme ztracené nářadí a soutěž pro školáky Uhodni, co vidíš pokračují celé prázdniny! 

Krajská výtvarná soutěž vyhodnocena!

27.6.2024

    Ve středu 26.6.2024 byli v Technickém muzeu slavnostně vyhlášeni vítězi krajské dětské výtvarné soutěže Namaluj tramvaj. Soutěže se zúčastnilo 23 základních škol a čtvrťáčci, kterým byla určena, předvedli neskutečný výtvarný talent. Tříčlenná hodnotící komise měla doopravdy těžký úkol a proto se nakonec pan ředitel rozhodl do muzea pozvat zdarma v červnu nebo i září všechny třídy, které se soutěže zúčastnily. Bohužel, někteří vítězové se nemohli vyhlášení zúčastnit, takže je na společné fotografii neuvidíte.

   Vítězové soutěže jsou: Absolutní vítěz – Michal Kudráč z Dětského domova se školou Chrastava, Čestné uznání Boveraclubu – Jan Szilágyi ze ZŠ Chotyně a 10 vyhodnocených vítězů: Tereza Jirešová, Ankhjargal Tuguldur, Rozálie Rendlová, Sofia Lukešová, Franitšek Vacek, Daniel Cociňa Moc, Patricie Volská, Amelie Jůnová, Dmytro Ivanov a Kristýna Nováková. Všechny obrázky se staly součástí výstavky v expozici pavilonu B našeho muzea a budou zde ještě minimálně do konce září.

Od 1. 7. 2024 budeme jedním z T-pointů Technikiády!

26.6.2024

Phantom zaperlil na srazu!

20.6.2024

Rolls Royce Phantom 1 r. v. 1927 pana majitele S. Hadraby se na 9. sraz vozů značek Rolls-Royce a Bentley pořádaném v Dubečcské tvrzi dne 8. 6. 2024 umístil na 1. místě jako nejstarší a nejkrásnější Rolls-Royce celého setkání. Akce se zúčastnilo 83 veteránů těchto značek, díky čemuž byl tento sraz největší svého druhu v České republice Vítězný automobil můžete obdivovat v Království automobilů, tedy pavilonu D našeho muzea.

Organizujeme kreativní příměstský tábor v Liberci

19.6.2024

Máte-li zájem, či potřebujete informace, pište prosím na blablah@volny.cz!

Umění mění Í na pár dní

13.6.2024

Od čtvrtka 20.6. 24 do neděle 23.6. 24 si budete moci v pavilonu I našeho muzea prohlédnout závěrečné práce studentů uměleckých ateliérů Fakulty umění a architektury Technické univerzity Liberec. Tento krátkodobý, ale velmi výjimečný projekt byste si rozhodně neměli nechat uniknout! 

Výjezd na Ještěd - sraz oldtimer a youngtimer vozů

13.6.2024

Vážení příznivci starých i ne až tak starých vozů a motorek, 


Automuzeum Liberec oznamuje, že v sobotu, dne 22.6.2024 proběhne již tradiční Výjezd na Ještěd. Je to sraz oldtimer a youngtimer vozidel do roku 1999 (včetně). Spolu s FKHV je připravován program pro velmi omezený počet vozidel (auto i moto), který začne asi v 9 hodin startem od Technického muzea Liberec.


Registrační poplatek činí 290 Kč za vozidlo s řidičem a každý další spolujezdec zaplatí 100 Kč. V ceně je pak základní občerstvení a samozřejmě vjezd do areálu vysílače Ještěd.

Startovné zasílejte na bankovní účet Automuzea Liberec s číslem:             115-3398580247/0100 Přihlášky online jsou k dispozici na odkaze zde. 

Pokud nesoutěžíte, nevadí, přijďte se alespoň pokochat pohledem!

                                                                                             foto z loňské jízdy na Ještěd

130. výročí evropské dálkové jízdy veteránů

5.6.2024

PŘIPOMÍNÁME: JIŽ TUTO SOBOTU - 8.6.2024 - proběhne spanilá jízda automobilových veteránů v návaznosti na 130. výročí první evropské dálkové jízdy automobilu.
Stroje vystavíme od 9,30 tradičně před radnicí a poté vyjedeme cca v 11 hodin do blízkého městského okolí.
V Grandhotelu Zlatý Lev si při dopolední kávě pohovoříme o zajímavostech našich vozů a pak se vydáme za drobným překvapením a občerstvením v závěru.
Na setkání s Vámi se těší organizátor Pavel Eliáš (tel.: 776112200)
Pozvěte i další majitele krásných vozů (do r. výroby 1950).

Dětská trasa "HLEDÁME ZTRACENÉ NÁŘADÍ"

Technické muzeum Liberec otevírá novou zážitkovou a poznávací trasu, určenou pro děti ve věku od 4 do 7 let. Cílem je, seznámit malé návštěvníky hravou formou se základními druhy ručního nářadí. Trasa má deset zastávek, na nichž hledají nářadí, které tam zapomněl opravář TEMULDA, jehož loutka děti doprovází

Děti si během celé cesty vylepují obrázky nářadí a exponátů do slepé mapy. Všechny potřebné pomůcky jsou pro ně připraveny v pokladně muzea.

Trasa je vhodná pro individuální i hromadné prohlídky. Pro objednané skupiny bude pracovníky muzea zajišťován odborný doprovod - zejména pro třídy předškoláků z mateřských škol a z prvních ročníků základních škol.

Nová prohlídková trasa bude otevřena v sobotu 1.6.2024 ve 14 hodin, jako příspěvek muzea k oslavě Dne dětí.

Představení Cesta za světlem v našem muzeu pokračuje

22.5.2024

Ve dnech 31. května až 2. června 2024 areál našeho muzea znovu hostí krásné a pro mnohé svojí autenticitou velmi emotivní představení Divadla  F. X. Šaldy Cesta za světlem. 

Představení se koná:

ve čtvrtek 30. 5. 2024 od 19 hodin,

v pátek 31. 5. 2024 od 19 hodin,

v sobotu 1. 6. 2024 od 19 hodin,

v neděli 2. 6. 2024 už od 16 hodin. 

Představení CESTA je autorským projektem, na kterém se kromě operního souboru DFXŠ podílí také Dětské operní studio, spojené dětské sbory Severáček, Plamínek Severáčku, Lesněnky, Karolka, orchestr ZUŠ Jabloňová a Baletní škola při DFXŠ. Hlavním pilířem inscenace CESTA je dětská opera Hanse Krásy Brundibár, která měla v roce 1943 premiéru v terezínském ghettu. 

Vstupenky jsou k zakoupení opět v pokladně DFXŠ.

Muzejní noc pod Ještědem 2024

9.5.2024

V pátek 17. 5. 2024  od 18:00 do 23:00 h. se koná tradiční Muzejní noc pod Ještědem. 

U nás se můžete těšit na komentované prohlídky a Boveraclub přispěje tradičními jízdami historickou tramvají.

PROGRAM v Technickém muzeu Liberec:

20:00 h. a 21:00 h. Komentované prohlídky expozic RADIO a FOTO

20:30 h. a 21:30 h. Komentované prohlídky expozice JÍZDNÍ KOLA

18:00-23:00 - podle zvláštního jízdního řádu Jízdy historickou tramvají - Boveraclub

Vstupné je dobrovolné.

Muzejní noc pod Ještědem je součástí Festivalu muzejních nocí a volně navazuje na oslavy Mezinárodního dne muzeí, který je slaven po celém světě vždy 18. května.

Naše muzeum se na této akci podílí spolu s dalšími organizacemi, jako je Oblastní galerie Liberec, Severočeské muzeum, Automuzeum Liberec, Rodný dům Ferdinanda Porscheho Vratislavice nad Nisou,  Nisa Factory Jablonec nad Nisou, Dům manželů Scheybalových, Městská galerie MY Jablonec nad Nisou, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Akce se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Libereckého kraje, statutárního města Jablonec nad Nisou a Nadace Preciosa. Mezi jednotlivými kulturními institucemi budou jezdit historické autobusy.


8. 5. 2024

Anifilm 2024!

1. 5. 2024

Za týden začíná Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2024, který se bude konat i v pavilonu I našeho muzea. V době od 7. do 12. května 2024 tedy v našem areálu kromě studentských a krátkých filmů můžete shlédnout snímky jako Titina, psí polárnice, Český obzor, Robot a pes, Hrdinské časy a další. Těšíme se spolu s Vámi! Celý program a další informace naleznete zde.

Lanovka na Ještěd je v TML

1. 5. 2024

Včera v 16 hodin proběhlo slavnostní otevření nové expozice Lanovka na Ještěd, které se zúčastnily více než dvě desítky návštěvníků. Mezi nimi byli mnozí významní, např. náměstkyně hejtmana paní Vinklátová, která ve svém projevu vyjádřila náklonnost našemu muzeu a jeho současnou i budoucí podporu na krajské úrovni, za kterou jsme jí vděčni. Krátký projev vyjadřující posílení spolupráce pronesl i pan ředitel Křížek se Severočeského muzea, jež nám obě kabiny zapůjčilo. Překrásnou vsuvkou bylo kvarteto příčných fléten, které oficiální část vernisáže uvedlo i zakončilo. Malou anekdotou je, že flétnistkám sloužila za převlékárnu právě kabina poslední ještědské lanovky. Vlídné a přátelské rozhovory (někde s posteskem, mnohde se ale kuly plány na skvělou spolupráci) následně probíhaly ještě více než hodinu a poslední hosté odešli až po šesté večerní. První a zatím poslední kabina lanovky tedy zůstávají ve stálé expozici našeho muzea, a proto nevadí, když jste včerejší slavnostní otevření nestihli. Přijďte klidně později, výstavu o lanovkách si budete moci prohlédnout i teď.

Hledáme kolegu!

25. 4. 2024

Technické muzeum Liberec hledá kolegu s alespoň základními řemeslnými dovednostmi. Nezáleží na vzdělání, ale na šikovných rukách a chuti do práce. Nabídka platí pouze pro invalidní důchodce. Bližší informace poskytne ing. Eva Daňková, tel. 777 892 512.

Přihlášky s životopisem zasílejte na adresu: eva.dankova@tmliberec.cz

Vernisáž nové výstavy Lanovka na Ještěd

24. 4. 2024

V úterý 30. 4.2024 otevíráme ve spolupráci se Severočeským muzeem Liberec a Českými drahami novou expozici Lanovka na Ještěd. Kromě zajímavých informací a fotografií ohledně lanovky ještědské i lanovek jako takových si můžete prohlédnout i několik pozoruhodných artefaktů. Dále uvidíte vedle sebe první a poslední kabinu liberecké lanovky. Vernisáž této výstavy proběhne v 16 hodin. Všechny Vás srdečně zveme! 

Vzpomínka na Teslu Liberec v našem muezu!

18. 4. 2024

Ve čtvrtek 25. dubna 2024 se od 14,00 do-16,30 hodin koná akce Vzpomínka na Teslu Liberec. Zveme bývalé zaměstnance a pamětníky, aby s námi přišli zavzpomínat na slávu tohoto libereckého podniku, který v našem městě vyvíjel svoji činnost mezi lety 1958 a 1992. Nepohrdneme ani těmi, kdo přijdou vyjádřit svůj obdiv ke krásným elektro výrobkům z Tesly. Těšíme se na Vás!

Slosování proběhlo, zkontrolujte e-mail a mobil!

11. 4. 2024

známe vítěze našeho jarního slosování o ceny, výherce jsme již oslovili pomocí sms či mailů. Jsou to návštěvníci z Tanvaldu, z Poděbrad, z Hradce Králové, z Nového Města pod Smrkem i z Prahy. Vybrané výhry jim zašleme poštou. Děkujeme všem zúčastněným návštěvníkům a věříme, že nám i nadále ponechají svoji přízeň! 

Blíží se Velikonoce, pomůžeme uplést pomlázku!

27. 3. 2024

Upleťte si svoji pomlázku! Automuzeum Liberec Vás srdečně zve na kolektivní pletení pomlázek, které se bude konat v neděli 31. 3. 2024 od 13.00 hod v areálu Technického muzea, pavilon I. Proutky si přineste prosíme vlastní! 

Hledáme lektory!

20. 3. 2024

Hledáme další placené lektory, kteří by chtěli v rámci našich volnočasových kroužků předávat své zejména řemeslné znalosti dětem ve věku 9 – 12 let. Zaměření kroužku bude dáno především Vašimi znalostmi a Vaším zaměřením. Jakákoliv nově získaná řemeslná dovednost bude pro děti přínosem. Pro bližší informace volejte prosím 724 038 428 (p. Němeček) nebo 605 213 339 (p. Perner).

Burza modelů s dopravní tématikou

17.3. 2024

V neděli 31. 3. 2024 v 10 hodin se otevřou dveře pavilonu I (Automuzeum) všem nadšencům, kteří by si přáli vyměnit své modely s dopravní tématikou. Máte-li autíčka, motorky, autobusy, vláčky, letadélka, traktory, či jiné modely, můžete přijít na tuto akci nabídnout i poptat. Toto setkání sběratelů se bude konat pravidelně vždy poslední neděli v měsíci. Věříme, že se ¨tyto schůzky stanou milou tradicí všech obdivovatelů modelů. Pokud tedy jsou dopravní modely Vaším koníčkem, či Vám jen zbyly na půdě, přijďte a přineste je s sebou, jistě uděláte někomu radost.

Vernisáž expozice Tesla Liberec

17.3. 2024

Ve čtvrtek 21. 3. v 16 hodin pro Vás v pavilonu A našeho muzea otevíráme zcela novou expozici s názvem Tesla Liberec 1958 - 1992. Výstava se bude věnovat historii a současnosti liberecké pobočky podniku Tesla. Mezi exponáty jsou diktafony, přenosné magnetofony, elektroakupunktura, řídící systémy, dozimetry i požární signalizace. Kdo máte zálibu ve staré elektronice, jistě si mezi vystavenými předměty najdete svého favorita, možná i několik. Přijďte nahlédnout do starých časů!

Opět jsme připravili přednášku na téma foto audio!

14.3. 2024

Připomínáme sobotní dvojakci!!! 

16. 3. 24 se od 14 h.  v pavilonu A koná komentovaná prohlídka Audio & foto, po které od  15 h. následuje přednáška spojená s instruktáží pod názvem Jak na analogovou fotografii. Lektorem je vlastník mnoha exponátů a velký nadšenec pan Ing. Jiří Konvalinka. Kdo máte analogovou techniku rádi, nenechte si akci ujít!

Soutěž Namaluj tramvaj pro čtvrťáčky

23. 2. 2024

POZOR! Naše muzeum vyhlásilo soutěž pro 4. třídy ZŠ z Libereckého kraje s názvem NAMALUJ TRAMVAJ. Pravidla soutěže byla zaslána jednotlivým školám v kraji. I když je uzávěrka soutěže až 31. 5. 2024, první obrázky se nám tu už scházejí a jsou opravu krásné! Děkujeme a přidejte se i se svojí třídou k malým výtvarníkům. Technika je totiž zcela na kreativitě dětí. Těšíme se na další obrázky! 

V rámci oslav našeho 10. výročí mají o jarních prázdninách tedy od 4.2. do 17. 3. všechny děti do 10 let VSTUP ZDARMA! Od počátku jarních prázdnin také pro děti vyhlašujeme malou soutěž - Uhodni, co vidíš! Její výsledky jsou vyhodnocovány okamžitě a děti dostanou při odchodu z muzea drobný dáreček. Dětská malá expozice nabízí dětem možnost zkusit...

Připomínáme, že každou neděli od 10 hodin se v Automuzeu, tedy pavilonu I Technického muzea koná přednáška spojená s diskusí, vše věnované motorismu 70. a 80. let. Zapálení odborníci s Vámi budou diskutovat na toto téma a zpravidla předvedou i zajímavý model, o kterém s Vámi zasvěceně pohovoří. Automuzeum také připravuje od března výměnné schůzky...

Včerejší rozsvěcení vánočního stromečku se doopravdy povedlo, sešlo se tu ke stovce lidí. Svařené víno a horký džus tekly proudem, protože je naléval štědrý Mikuláš. Perníčky z domácí produkce a nakonec i ty kupované chutnaly všem. A ačkoliv ty domácí pekl osobně náš muzejní anděl, dětem je rozdával čert. Sladkosti darované společností Mocca si...

Ve čtvrtek 7. 12. 2023 v 16 h. otevíráme expozici Linser – továrna motorových vozidel 1902 - 1908, která obsahuje dva z pouhých tří dodnes dochovaných a světově naprosto unikátních motocyklů. Veterány jsou dočasně zapůjčené ze soukromých sbírek. Přijďte obdivovat produkty jednoho z prvních výrobců dopravních prostředků v Rakousku-Uhersku. Výstavu...

Svátek 17. listopad 2023 oslavíme v Technickém muzeu tak trochu po svém - jako svátek techniky. Tramvaj T3M slaví 30 let provozu a 10 let od svého zařazení jako historického vozu. Boveraclub tedy bude vozit cestující na historické lince č. 1. V expozici veřejné dopravy (pavilon C) v našem muzeu se od 15 h koná komentovaná prohlídka pro milovníky...

V sobotu 21.10. se opět vypravili mladí tramvajáci z našeho stejnojmenného kroužku na první výlet v tomto školním roce. Téměř všechny kluky doprovázel vždy jeden rodič. Ten byl zárukou, že se kluci navrátí do Liberce živi a zdrávi, což se nakonec i stalo. Navštívili jsme vozovnu Střešovice, která je zároveň pražským muzeem MHD, kde byla tč. výstava...

Kdo z vás se rozhodne strávit svátek 28. 10. 2023 s Technickým muzeem, jistě nebude zklamaný. Celý den bude Libercem jezdit podle jízdního řádu krásná historická tramvaj T2R z roku 1962. Od 15 hodin se také koná v expozici veřejné dopravy díky členům Boveraclubu komentovaná prohlídka věnovaná tramvajím a autobusům. Ti, kdo předloží zpáteční...

Tuto neděli 22.10.23 od 10 hodin se koná závěr sezóny klubu North climbing session spojený s oficiální kolaudací skvostné dráhy pro RC modely v areálu našeho muzea. Dráhu si postavili mladí muži s obrovským zápalem a rozrostla se do skutečné krásy. Snad neprozrazujeme příliš, když přiznáme, že je v jednání ještě určité RC modelové lákadlo... o...