Novinky

Co se u nás děje nového?

       POMOZTE ZACHOVAT TECHNICKÉ MUZEUM!

Územní studie je zveřejněna na https://www.liberec.cz/vystaviste/

Elektronickou petici je možné podepsat ZDE. 

Vytisknout si podpisový arch a petici můžete ZDE. 

Tištěné a originál podepsané podpisové archy prosíme zašlete na naši adresu Technické muzeum Liberec, Masarykova 424/5, 460 01,  Liberec 1

Představení Cesta za světlem v našem muzeu pokračuje

22.5.2024

Ve dnech 31. května až 2. června 2024 areál našeho muzea znovu hostí krásné a pro mnohé svojí autenticitou velmi emotivní představení Divadla  F. X. Šaldy Cesta za světlem. 

Představení se koná:

ve čtvrtek 30. 5. 2024 od 19 hodin,

v pátek 31. 5. 2024 od 19 hodin,

v sobotu 1. 6. 2024 od 19 hodin,

v neděli 2. 6. 2024 už od 16 hodin. 

Představení CESTA je autorským projektem, na kterém se kromě operního souboru DFXŠ podílí také Dětské operní studio, spojené dětské sbory Severáček, Plamínek Severáčku, Lesněnky, Karolka, orchestr ZUŠ Jabloňová a Baletní škola při DFXŠ. Hlavním pilířem inscenace CESTA je dětská opera Hanse Krásy Brundibár, která měla v roce 1943 premiéru v terezínském ghettu. 

Vstupenky jsou k zakoupení opět v pokladně DFXŠ.

Muzejní noc pod Ještědem 2024

9.5.2024

V pátek 17. 5. 2024  od 18:00 do 23:00 h. se koná tradiční Muzejní noc pod Ještědem. 

U nás se můžete těšit na komentované prohlídky a Boveraclub přispěje tradičními jízdami historickou tramvají.

PROGRAM v Technickém muzeu Liberec:

20:00 h. a 21:00 h. Komentované prohlídky expozic RADIO a FOTO

20:30 h. a 21:30 h. Komentované prohlídky expozice JÍZDNÍ KOLA

18:00-23:00 - podle zvláštního jízdního řádu Jízdy historickou tramvají - Boveraclub

Vstupné je dobrovolné.

Muzejní noc pod Ještědem je součástí Festivalu muzejních nocí a volně navazuje na oslavy Mezinárodního dne muzeí, který je slaven po celém světě vždy 18. května.

Naše muzeum se na této akci podílí spolu s dalšími organizacemi, jako je Oblastní galerie Liberec, Severočeské muzeum, Automuzeum Liberec, Rodný dům Ferdinanda Porscheho Vratislavice nad Nisou,  Nisa Factory Jablonec nad Nisou, Dům manželů Scheybalových, Městská galerie MY Jablonec nad Nisou, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Akce se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Libereckého kraje, statutárního města Jablonec nad Nisou a Nadace Preciosa. Mezi jednotlivými kulturními institucemi budou jezdit historické autobusy.


8. 5. 2024

Anifilm 2024!

1. 5. 2024

Za týden začíná Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2024, který se bude konat i v pavilonu I našeho muzea. V době od 7. do 12. května 2024 tedy v našem areálu kromě studentských a krátkých filmů můžete shlédnout snímky jako Titina, psí polárnice, Český obzor, Robot a pes, Hrdinské časy a další. Těšíme se spolu s Vámi! Celý program a další informace naleznete zde.

Lanovka na Ještěd je v TML

1. 5. 2024

Včera v 16 hodin proběhlo slavnostní otevření nové expozice Lanovka na Ještěd, které se zúčastnily více než dvě desítky návštěvníků. Mezi nimi byli mnozí významní, např. náměstkyně hejtmana paní Vinklátová, která ve svém projevu vyjádřila náklonnost našemu muzeu a jeho současnou i budoucí podporu na krajské úrovni, za kterou jsme jí vděčni. Krátký projev vyjadřující posílení spolupráce pronesl i pan ředitel Křížek se Severočeského muzea, jež nám obě kabiny zapůjčilo. Překrásnou vsuvkou bylo kvarteto příčných fléten, které oficiální část vernisáže uvedlo i zakončilo. Malou anekdotou je, že flétnistkám sloužila za převlékárnu právě kabina poslední ještědské lanovky. Vlídné a přátelské rozhovory (někde s posteskem, mnohde se ale kuly plány na skvělou spolupráci) následně probíhaly ještě více než hodinu a poslední hosté odešli až po šesté večerní. První a zatím poslední kabina lanovky tedy zůstávají ve stálé expozici našeho muzea, a proto nevadí, když jste včerejší slavnostní otevření nestihli. Přijďte klidně později, výstavu o lanovkách si budete moci prohlédnout i teď.

Hledáme kolegu!

25. 4. 2024

Technické muzeum Liberec hledá kolegu s alespoň základními řemeslnými dovednostmi. Nezáleží na vzdělání, ale na šikovných rukách a chuti do práce. Nabídka platí pouze pro invalidní důchodce. Bližší informace poskytne ing. Eva Daňková, tel. 777 892 512.

Přihlášky s životopisem zasílejte na adresu: eva.dankova@tmliberec.cz

Vernisáž nové výstavy Lanovka na Ještěd

24. 4. 2024

V úterý 30. 4.2024 otevíráme ve spolupráci se Severočeským muzeem Liberec a Českými drahami novou expozici Lanovka na Ještěd. Kromě zajímavých informací a fotografií ohledně lanovky ještědské i lanovek jako takových si můžete prohlédnout i několik pozoruhodných artefaktů. Dále uvidíte vedle sebe první a poslední kabinu liberecké lanovky. Vernisáž této výstavy proběhne v 16 hodin. Všechny Vás srdečně zveme! 

Vzpomínka na Teslu Liberec v našem muezu!

18. 4. 2024

Ve čtvrtek 25. dubna 2024 se od 14,00 do-16,30 hodin koná akce Vzpomínka na Teslu Liberec. Zveme bývalé zaměstnance a pamětníky, aby s námi přišli zavzpomínat na slávu tohoto libereckého podniku, který v našem městě vyvíjel svoji činnost mezi lety 1958 a 1992. Nepohrdneme ani těmi, kdo přijdou vyjádřit svůj obdiv ke krásným elektro výrobkům z Tesly. Těšíme se na Vás!

Slosování proběhlo, zkontrolujte e-mail a mobil!

11. 4. 2024

známe vítěze našeho jarního slosování o ceny, výherce jsme již oslovili pomocí sms či mailů. Jsou to návštěvníci z Tanvaldu, z Poděbrad, z Hradce Králové, z Nového Města pod Smrkem i z Prahy. Vybrané výhry jim zašleme poštou. Děkujeme všem zúčastněným návštěvníkům a věříme, že nám i nadále ponechají svoji přízeň! 

Blíží se Velikonoce, pomůžeme uplést pomlázku!

27. 3. 2024

Upleťte si svoji pomlázku! Automuzeum Liberec Vás srdečně zve na kolektivní pletení pomlázek, které se bude konat v neděli 31. 3. 2024 od 13.00 hod v areálu Technického muzea, pavilon I. Proutky si přineste prosíme vlastní! 

Hledáme lektory!

20. 3. 2024

Hledáme další placené lektory, kteří by chtěli v rámci našich volnočasových kroužků předávat své zejména řemeslné znalosti dětem ve věku 9 – 12 let. Zaměření kroužku bude dáno především Vašimi znalostmi a Vaším zaměřením. Jakákoliv nově získaná řemeslná dovednost bude pro děti přínosem. Pro bližší informace volejte prosím 724 038 428 (p. Němeček) nebo 605 213 339 (p. Perner).

Burza modelů s dopravní tématikou

17.3. 2024

V neděli 31. 3. 2024 v 10 hodin se otevřou dveře pavilonu I (Automuzeum) všem nadšencům, kteří by si přáli vyměnit své modely s dopravní tématikou. Máte-li autíčka, motorky, autobusy, vláčky, letadélka, traktory, či jiné modely, můžete přijít na tuto akci nabídnout i poptat. Toto setkání sběratelů se bude konat pravidelně vždy poslední neděli v měsíci. Věříme, že se ¨tyto schůzky stanou milou tradicí všech obdivovatelů modelů. Pokud tedy jsou dopravní modely Vaším koníčkem, či Vám jen zbyly na půdě, přijďte a přineste je s sebou, jistě uděláte někomu radost.

Vernisáž expozice Tesla Liberec

17.3. 2024

Ve čtvrtek 21. 3. v 16 hodin pro Vás v pavilonu A našeho muzea otevíráme zcela novou expozici s názvem Tesla Liberec 1958 - 1992. Výstava se bude věnovat historii a současnosti liberecké pobočky podniku Tesla. Mezi exponáty jsou diktafony, přenosné magnetofony, elektroakupunktura, řídící systémy, dozimetry i požární signalizace. Kdo máte zálibu ve staré elektronice, jistě si mezi vystavenými předměty najdete svého favorita, možná i několik. Přijďte nahlédnout do starých časů!

Opět jsme připravili přednášku na téma foto audio!

14.3. 2024

Připomínáme sobotní dvojakci!!! 

16. 3. 24 se od 14 h.  v pavilonu A koná komentovaná prohlídka Audio & foto, po které od  15 h. následuje přednáška spojená s instruktáží pod názvem Jak na analogovou fotografii. Lektorem je vlastník mnoha exponátů a velký nadšenec pan Ing. Jiří Konvalinka. Kdo máte analogovou techniku rádi, nenechte si akci ujít!

Soutěž Namaluj tramvaj pro čtvrťáčky

23. 2. 2024

POZOR! Naše muzeum vyhlásilo soutěž pro 4. třídy ZŠ z Libereckého kraje s názvem NAMALUJ TRAMVAJ. Pravidla soutěže byla zaslána jednotlivým školám v kraji. I když je uzávěrka soutěže až 31. 5. 2024, první obrázky se nám tu už scházejí a jsou opravu krásné! Děkujeme a přidejte se i se svojí třídou k malým výtvarníkům. Technika je totiž zcela na kreativitě dětí. Těšíme se na další obrázky! 

Od 4. 8. 2023 dne nabízí naše muzeum jednu novou expozici navíc. Jak jsme již avizovali, můžete se u nás pohroužit do myšlenek velkého génia více, než se Vám to kdy podařilo. Legendární stroje Leonardo da Vinci je nápaditá, originální a edukativní výstava, která Vás vtáhne do neskutečného světa technických vynálezů.

Tešte se na srpen, budeme mít pro vás dokonalou lahůdku! Otevření výstavy Legendární stroje Leonardo da Vinci se blíží a tato expozice bude naprosto jedinečná. Můžete očekávat více než 60 maket strojů zkonstruovaných podle nákresů velkého Mistra, 10 interaktivních strojů v životní velikosti i virtuální prohlídku Leonardových obrazů put your head....

Již tuto sobotu 22. 7. 2023 od 9,00 h začíná u Muzea hraček v Jiřetíně pod Bukovou zábavný den s veteránem pro celou rodinu s názvem VETERÁNEM ZA KRTEČKEM DO JIZERSKÝCH HOR. Jedná se o desátý ročník této hvězdicové jízdy historických vozidel z celé Evropy, která je spojena s návštěvou našeho muzea. Historické vozy účastnící se této akce...

Včera, tedy 13.7.2023, teklo v našem muzeu šampaňské proudem. Našim hostům jsme v muzeu představili nový exponát – vůz RAF 18/22. Je to náš splněný sen, protože se tak do Liberce vrátil důkaz hlubokých kořenů automobilového průmyslu, jež Liberec má. Jsme hrdí, že právě naše muzeum získalo výsadu tento vzácný exemplář ukázat návštěvníkům. Automobil...

Od 12. 7. 2023 bude v pavilonu A našeho muzea na čestném místě stát nový exponát - veterán RAF 18/22. Tento dědeček automobil je jediný dochovaný model na světě. Z liberecké továrny Reichenberger Automobil-Fabrik Ges. m. b. H. Böhmen se totiž celosvětově dochovalo jen asi 10 vozů (různých modelů). RAF 18/22 je vozem na původním podvozku s novodobou...

Víkend 1. a 2. 7. mohou milovníci starých časů strávit způsobem doopravdy netradičním. Ozubnicová dráha totiž první prázdninové dny na svou trať slavnostně vyjede i s parními lokomotivami. Budete se moci setkat s krásnou T426.0 i s parní lokomotivou Ventilovkou typu 431.032. Boveraclub s DPMLJ za finanční podpory Libereckého kraje ale nezůstávají...

Vážení přátelé veteránských vozů, dovolte nám pozvat Vás na sraz Youngtimer vozidel pořádaný 24. 06. 2023 od 10:00 h v areálu Technického Muzea Liberec. Zúčastnit se mohou vozy r. v. 1900-1998. Finální program se bude řídit dle aktuálního počasí (existuje suchá i mokrá varianta).

Náš vláček opět jezdí a dětem svítí oči! V červnu bude v provozu vždy od úterka do pátku, od července do konce srpna pak kromě pondělka každodenně, tak přijďte mrňousky povozit!

Necelý týden zbývá do Liberecké jízdy veteránů 2023, která se uskuteční v sobotu 17.6.2023 v ulicích Liberce. Jak jsme již avizovali na plakátu, vozy do roku výroby 1950 budou k vidění na náměstí před radnicí mezi 9,00 h a 11,30 h. Dobové oblečení není povinné, ale vítáno. Jste zváni jako účastníci i jako diváci, nenechte si tuto jedinečnou...

V sobotu 3. 6. 23 proběhlo v Drážďanech tzv. Loučení s tramvajemi Tatra. Pro nás to byla nebývalá mela, které se účastnili davy příznivců tramvajové dopravy a šotoušů. Mezi nimi byli i naši kluci z kroužku Mladých tramvajáků, kteří si do programu se svými rodiči přidali i návštěvu Strassenbahn muzea a dvouhodinovou jízdu nejdelší tramvajovou linkou...